| George20123 a întrebat:

Salut, politia iti poate da amenda daca nu ai buletinul facut?(mi-a expirat acum o luna si mi-a fost lene sa merg sa-l fac).Si daca da, in ce circumstante.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca mergi ACUM voluntar sa-ti schimbi buletinul (in cateva zile), atunci sunt sanse mici sa te amendeze, mai ales daca te comporti frumos si ceri iertare, pe motivul ca "ai uitat, intamplator ti-ai dat seama ca a expirat".

Insa, daca vreun organ oficial afla ca buletinul tau nu mai este valabil, atunci consecintele pot fi nu numai amenda, dar te poate si retine pana la clarificarea identitatii tale!

| MihaiNicu23 a răspuns:

Da iti pot da o amenda dar nu obligatoriu, poti scapa.

| ziftode a răspuns:

Evident ca iti poate da amenda, CHIAR MAI RAU (din cauza ca nu poti sa te legitimezi, au dreptul sa te retina pana se determina OFICIAL identitatea ta)
in ce, circumstante, ORICARE, orice chestie cu politia implica legitimare, de la patrulele de pe strada (politistii de proximitate) pana la intrarea in cladiri cu paza (cum ar fi tribunale)

| gabriielaaa a răspuns:

Fal mai repede si scapi de amenda si am vazut cazuri in care avea un an si nu a patit nimic

| CornelIliescu a răspuns:

Dacă ești major bineînțeles, dar dacă ești minor amenda primită v a ajunge la părinți.

| Crist86 a răspuns:

Afla cum poti plati amenda! https://myiddi.wordpress.com