| AlexandruCurca a întrebat:

Salut, politia locala are dreptul de a perchezitiona in public o persoana?
Sa zicem ca persoana este in cadrul unei scoli, iar 3 barbati si 1 femeie imbracati in uniforma intra si cer sa li-se predea bunul cautat, in cazul de fata, droguri.
Toti cei 4 agenti(3 barbati, 1 femeie) incep o perchezitionare in sala de clasa, fata de toti ceilalti participanti si fara de profesorul de la catedra. Au voie sa faca asa ceva? Sub pretextul ca ei cauta droguri...

Perchezitionarea este corporala+bagaje(ghiozdan, geanta, poseta, sacou, geaca, etc)...

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Perchezitia corporala si a bagajelor se poate face fara mandat doar in caz de infractiuni flagrante, altfel este nevoie de mandat de la un judecator. Daca n-au mandat poti refuza sa fii perchezitionat.
Daca duci la scoala ceea ce-ai spus te faci vinovat de savarsirea unei infractiuni, conform Codului penal, citez:
"ART.372. Portul sau folosirea fără drept de obiecte periculoase
  (1) Fapta de a purta fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri special amenajate şi autorizate pentru distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun:
a) cuţitul, pumnalul, boxul sau alte asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tăiere, înţepare sau lovire;
b) arme neletale care nu sunt supuse autorizării ori dispozitive pentru şocuri electrice;
c) substanţe iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
  (2) Folosirea, fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri de distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun a obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (3) Portul, fără drept, al obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) în sediul autorităţilor publice, instituţiilor publice sau al altor persoane juridice de interes public ori în spaţiile rezervate desfăşurării procesului electoral se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă."

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă nu vrei nu pot să te percheziționeze.
Dar faptul e consumat, nu?

| AlexandruCurca explică (pentru sierra1):

Nu inca laughing Colegii de clasa a 9-a mi-au povestit cum s-a desfasurat la ei si mai mult ca sigur Luni sau Marti o sa vina peste noi, asa ca ma pregatesc.

Treaba este ca nu am de ce sa ma feresc, am 2 bastoane telescopice si 1 spray paralizant in ghiozdan, toate 3 pentru. autoaparare, din cate stiu toate sunt legale. Deci nu am cine stie ce in ghiozdan, dar sunt curios daca pot sa evit perchezitia, nu imi convine sa imi vada ei chilotii din genata sau mai stiu eu ce laughing

| johnnny123 a răspuns (pentru AlexandruCurca):

Cine ți-a spus ție că este legal să intri într-o instituție de învățământ cu două bastoane telescopice și un spray paralizant în ghiozdan?

"Art. 11. - Constituie infractiune si se pedepseste cu închisoarea de la 3 luni la 2 ani sau cu amenda, daca fapta nu constituie o infractiune mai grava, urmatoarele fapte:
1) Portul, fara drept, în locurile si împrejurarile în care s-ar putea primejdui viata sau integritatea corporala a persoanelor ori s-ar putea tulbura ordinea si linistea publica, a cutitului, pumnalului, sisului, boxului, castetului ori a altor asemenea obiecte fabricate sau confectionate anume pentru taiere, împungere sau lovire."

Ultima oară când am verificat, bastonul telescopic era o unealtă fabricată anume pentru lovire. Așa că nu poți spune că îl purtai la tine (ba chiar "le purtai" în cazul tău) ca să-ți întinzi dulceață pe pâine.

| Ioandelasal a răspuns (pentru johnnny123):

Vezi ca prevederea citata de tine, din L.61/1991, a fost abrogata inca din 2014, la data intrarii in vigoare a noului Cod penal.

| johnnny123 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Corect, scuze.
Oricum, asa cum ai spus si tu, ceea ce face el a ramas in continuare infractiune, cum este de altfel normal.

| ziftode a răspuns:

NU ar trebui sa aiba dreptul sa perchezitioneze un minor IN NICI UN FEL fara... nuuuuuu, NU MANDAT, ALA VINE DUPA AIA
CI FARA REPREZENTARE LEGALA, adica avocat sau tutore

daca nu esti minor antunci NU FARA MANDAT, exclus de la asta sunt situatiile cand "esti in flagrant" de pericol iminent, sau esti intr-un loc in care au dreptul (cum ar fi aeroport, tribunal, etc.), altfel, trebuie sa astepte pana e emis madatul.

EVIDENT ca in ROMInica (I din I intentionat) piulitistii pot sa faca ce vor, ca doar nimeni nu stie legea si toti o sa lase sa treaca, asa ca daca deja s-a intamplat, ar trebui depusa plangere, mai ales impotriva celor de la politia locala, care nu sunt chiar politisti (NU au facut academia de politie si au MULT MAI PUTINE DREPTURI DECAT POLITISTII REALI)

| kopli a răspuns:

Da. Daca exista suspiciunea drogurilor, pot.

| AlexandruCurca explică (pentru kopli):

Pai nu e prea ok, ca eu daca am suspiciunea ca el are sub camasa 2 kg de C4 nu ma lasa sa il perchezitionez, o sa imi zica sa il reclam cu dovezi ca sa fie luat in considerare de catre MAI. Ei practic, nu cred ca au ceva foaie care sa ateste ca trebuie sa ne perchezitioneze pe fiecare in parte, adica stiu ca nu au nevoie de mandat ca sa ne caute, dar mai stiu ca am dreptul la alegere, pot sa aleg daca sa fiu controlat sau nu.

| kopli a răspuns (pentru AlexandruCurca):

Nu nu esti in drept sa-l perchezitionezi pe el. Nu tu reprezinti organele de ordine. Politistul, da. Ba chiar trebuie sa previna orice fapta. Nu e nevoie de mandat pentru asa ceva.