| SacuiuRobert926 a întrebat:

Salut, pot avea dreptul la 2 burse?
Sunt in clasa a 9-a si n-am primit niciodata bursa de merit, oare vorba directoarei, bursele se dau de la 9.50? Am media peste 9.50 semestriala pot lua bursa si cand, cum se da bursa? Sau trebuie sa am media 9.50 (peste) anuala adica pe 2 semestre?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti primi 2 burse dar poti opta pentru cea mai mare sau acordata pe o perioada mai mare.
Conform Ordinului MECTS nr. 5.576/2011, privind aprobarea Criteriilor generale de acordare a burselor elevilor din învăţământul preuniversitar de stat, cu md. şi compl. ulterioare, citez:
"CRITERII GENERALE
de acordare a burselor elevilor din învăţământul preuniversitar de stat
ART. 8.(1) Bursele de merit se acordă elevilor care se încadrează în cel puţin unul din cazurile următoare:
a)au rezultate deosebite la învăţătură: au obţinut media generală de cel puţin 8, 50 şi nota 10 la purtare în anul şcolar anterior, respectiv în primul semestru al anului şcolar, pentru elevii aflaţi în clasele de început ale învăţământului gimnazial, liceal sau profesional;
b)au obţinut locurile I, II sau III la etapele judeţene ale olimpiadelor şi concursurilor şcolare naţionale organizate de MECTS;
c)au obţinut locurile I, II sau III la etapele judeţene ale competiţiilor/ concursurilor cultural-artistice, cu caracter sportiv sau cu caracter tehnico-ştiinţific, de nivel naţional, organizate de MECTS.
(2)Bursele de merit obţinute în baza prevederilor alin. (1) lit. a) se acordă începând cu semestrul al II-lea, pentru elevii aflaţi în clasele de început ale învăţământului gimnazial, liceal sau profesional, respectiv începând cu semestrul I, pentru elevii aflaţi în celelalte clase ale învăţământului gimnazial, liceal sau profesional.
(3)Lista elevilor care beneficiază de bursele de merit obţinute în baza prevederii alin. (1) lit. a) este revizuită semestrial, în funcţie de modificările intervenite în situaţia şcolară a elevilor.
(4)Lista olimpiadelor şi concursurilor naţionale, precum şi a competiţiilor/ concursurilor cultural-artistice, cu caracter sportiv sau cu caracter tehnico-ştiinţific, pentru care se acordă bursele de merit menţionate la alin. (1) lit. b) sau lit. c) va fi actualizată şi va fi făcută publică de MECTS, anual, până la data de 1 octombrie.
(5)Bursele de merit obţinute în baza prevederilor alin. (1) lit. b) sau lit. c) se acordă pe perioada anului şcolar care urmează anului în care s-au obţinut rezultatele menţionate la alin. (1) lit. b) sau lit. c).
(6) În perioada de acordare a bursei, elevii pot pierde bursa dacă nota la purtare este mai mică de 10.
ART. 18.(1)Un elev nu poate primi două burse simultan, dar are dreptul să opteze pentru cea cu valoare mai mare sau care se acordă pentru o mai mare perioadă de timp.
(2)Prin excepţie de la alin. (1), elevii care beneficiază de burse de studiu pot primi şi burse de performanţă sau burse de merit.
(3)Elevii care se încadrează în prevederile alin. (2) şi care au dreptul să primească atât bursă de performanţă, cât şi bursă de merit, trebuie să opteze pentru una din acestea, putând să o aleagă pe cea cu valoare mai mare sau acordată pentru o perioadă de timp mai mare."
Fata de aceste prevederi poti primi bursa de merit incepand cu sem.II daca ai mediile prevazute pe sem.I. Din cl. a X-a se iau in considerare rezultatele cl. a IX-a.

| Furnicuta000 a răspuns:

Poti fi mai explicit?

La facultate de ex un student poate lua 2 burse (de merit si sociala daca e cazul). La liceu e imposibil sa iei 2 burse de merit

| SacuiuRobert926 explică (pentru Furnicuta000):

O bursa de merit si o bursa sociala ma refer la liceu.

| Furnicuta000 a răspuns:

Daca se poate asta la facultate cred ca se poate si la liceu, in plus e si logic sa iti dea bursa daca inveti bine fara sa tina cont ca deja mai primesti bani pentru ca nu ai situatie materiala buna.

| ToțiPentruUnu99 a răspuns:

2 burse in ce sens? Depinde care e criteriul, sa ai 9, 5 pe semestru sau anual. Du te si intreaba la directoare, si daca esti eligibila pentru bursa, tot ei ti o vor da. Nu trebuie sa faci nimic singura, faci ce ti se zice

| SacuiuRobert926 explică (pentru ToțiPentruUnu99):

O bursa de merit si o bursa sociala ma refer la liceu asta e sensul.

| ToțiPentruUnu99 a răspuns (pentru SacuiuRobert926):

Din cate stiu nu se da 2. La liceul meu un coleg avea ambele burse, in sensul ca era eligibil pentru ambele dar nu le primea pe amandoua, doar pe aia mai mare