| Vadim9x3o a întrebat:

Pot întâmpina probleme dacă eu ies din țara și C.I va expira peste o săptămâna? De exemplu vreau sa plec de pe 31 Martie pana pe 3 Aprilie intr-o țara și C.I expira pe data de 9 Aprilie. Întâmpin vreo problema?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate sa intampini probleme, mai ales ca nu te vei putea intoarce cu avionul.
Si poti rezolva foarte simplu, preschimband cartea de identitate inainte de plecarea in strainatate, preschimbarea se poate cere cu maximum 180 de zile inainte de expirarea valabilitatii. Daca CI expira pe aprilie poti solicita preschimbarea de pe acum.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Schimba-ti buletinul la cerere, mai devreme cu 1 luna sa pleci afara. Cu siguranta vei avea problme, daca expira si esti afara.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai si cum te mai intorci?