| Cash a întrebat:

Pot sa dau trqseul la scoala de soferi cu alte masini gen cea personala, nu de cele ale scolii de soferi?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula nu se poate, deoarece o masina oarecare nu indeplineste conditiile prevazute de Ordinul MAI nr.268/2010, cu modificarile si completarile ulterioare, citez:
"ART. 13.(1) Autovehiculele folosite la proba practică trebuie să fie din categoria celor pentru care se solicită obţinerea permisului de conducere şi trebuie să aibă caracteristicile prevăzute în anexa nr. 4.
  (2) Autovehiculele prevăzute la alin. (1) trebuie să îndeplinească următoarele condiţii:
  a) să fie dotate cu dublă comandă, agreată de Registrul Auto Român, cel puţin pentru pedalele de ambreiaj şi frână, cu excepţia autovehiculelor cu transmisie automată şi a motocicletelor, care se dotează cu dublă comandă cel puţin pentru pedala de frână;
  b) să fie echipate cu oglinzi retrovizoare pentru candidat şi examinator, iar pe caseta «ŞCOALA» să fie afişată vizibil menţiunea «EXAMEN». În cazul autovehiculelor din categoriile A1, A2 şi A, menţiunea «EXAMEN» va fi afişată astfel încât să fie vizibilă celorlalţi participanţi la trafic;
  c) să aibă inspecţia tehnică periodică valabilă efectuată în condiţiile legii;
  d) să fie echipate pentru condiţii de iarnă, atunci când condiţiile meteo o impun;
  e) să fie asigurate pentru daune cauzate terţilor, respectiv persoanelor aflate în interiorul autovehiculului cu ocazia desfăşurării probei practice a examenului.
(3) În cazul neîndeplinirii oricărei condiţii prevăzute la alin. (2), autovehiculul respectiv nu poate fi folosit la susţinerea probei practice."

suntserios
| suntserios a răspuns:

Doar daca masina ta e prevazuta cu dubla comanda si omologata in acest sens

| Ponce a răspuns:

Daca are dubla comanda. da.