| anonim_4396 a întrebat:

Salut prieteni! Am nevoie urgent de ajutorul vostru. O fata are un copil si bărbatul cu care are copilul abuzează si nu o lasa pe fata de loc.El a mai facut închisoare pentru viol. Ce poate face fata sa poata avea copilul si el sa nu mai aibă niciun drept? Fata e si pe numele lui.
Ma poate ajuta cineva, proceduri, avocat etc.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poate depune o cerere de chemare in judecata, la judecatorie, prin care sa solicite decaderea tatalui din drepturile parintesti.
Este greu sa castige un asemenea proces, decaderea se pronunta doar pentru motive grave, conform Codului civil, rep. in 2011, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 508. Condiţii
  (1) Instanţa de tutelă, la cererea autorităţilor administraţiei publice cu atribuţii în domeniul protecţiei copilului, poate pronunţa decăderea din exerciţiul drepturilor părinteşti dacă părintele pune în pericol viaţa, sănătatea sau dezvoltarea copilului prin relele tratamente aplicate acestuia, prin consumul de alcool sau stupefiante, prin purtarea abuzivă, prin neglijenţa gravă în îndeplinirea obligaţiilor părinteşti ori prin atingerea gravă a interesului superior al copilului.
  (2) Cererea se judecă de urgenţă, cu citarea părinţilor şi pe baza raportului de anchetă psihosocială. Participarea procurorului este obligatorie.
  ART. 509. Întinderea decăderii
  (1) Decăderea din exerciţiul drepturilor părinteşti este totală şi se întinde asupra tuturor copiilor născuţi la data pronunţării hotărârii.
  (2) Cu toate acestea, instanţa poate dispune decăderea numai cu privire la anumite drepturi părinteşti ori la anumiţi copii, dar numai dacă, în acest fel, nu sunt primejduite creşterea, educarea, învăţătura şi pregătirea profesională a copiilor.
  ART. 510. Obligaţia de întreţinere
  Decăderea din exerciţiul drepturilor părinteşti nu scuteşte părintele de obligaţia sa de a da întreţinere copilului."
Ar fi bine ca fata sa se adreseze unui avocat, aratand motivele si probele pe care le are si acesta ii va putea spune, in cunostinta de cauza, daca are rost sa solicite decaderea.
P.S. Inainte de a depune cerere de judecata ar fi bine ca fata sa solicite un ordin de protectie in baza L. nr.217/2003, pentru prevenirea şi combaterea violenţei domestice, rep. in 2020 si acest ordin, daca il obtine, va fi o proba in favoarea decaderii.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Fata sa mearga la politie sa faca plîngere impotriva bărbatului care o abuzeaza sa inteleg ca ei nu sunt casatoriti? El este un recidivist un om certat cu legea si politia trebuie sa ia masuri altfel ăla o va omorîî.

| mi25 a răspuns:

Primul lucru: sa faca plangere la politie si sa ceara protectie.
Al doilea lucru: sa se adreseze unui avocat care poate deschide o actiune in instanta.
Decaderea din drepturile parintesti o poate stabili doar instanta de judecata, lucru care dureaza.
In schimb poate cere in instanta - prin avocat - emiterea unei ordonante presedintiale de protectie a mamei si copilului, care se judeca in regim de urgenta, in cateva saptamani.
Dar pentru toate acestea trebuie sa aiba dovezi. Faptul ca mama fetitei vrea ca tatal ei sa nu o mai vada nu este un motiv. Are acest drept, drept pe care trebuie stabilit de instanta, daca nu exista intelegere.

| TheStrategist a răspuns:

Trebuie să se ducă la poliție să depună plângere împotriva acelui bărbat.