| anonim_4396 a întrebat:

Salut prieteni, am niste intrebari legate de arme.
In Romania poti detine legal un ak47 prin permis de colectionar?
stiu ca arma costa 1000 1200 de euro desi in africa de exemplu se vinde si cu 12 dolari iar in america 500 600 de euro. Legea e extraordinar de severa in Romania pentru procurarea armelor si sunt total de acord desi imi pare rau pe de o parte.Ar putea sa zicem un american sa cumpere un ak47 ( ca acolo ti-o da cu buletinul) si sa vina in Romania sa mi-o vanda mie prin armurier tot cu banii astia?
Multumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti detine. Conform L.295/2004 aceasta arma face parte din categoria celor militare si este interzisa detinerea de catre persoane fizice. Numai bine!

| generaltmbank2 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Cu exceptia colectionarilor

4 răspunsuri:
| a1doru a răspuns:

Daca esti colectionar inregistrat, ai dreptul sa detii. poti sa-ti aduci si ''de afara'' dar pentru asta trebuie sa ceri autorizatia de import[parca asa ii zice]de care ai nevoie in vama.

=

| Originalone a răspuns:

Aia din africa saraci numai pot de foame,ce bani sa le mai ceri.
Io nu cred ca tiai dori o arma pentru colectie.
Poate pentru altceva afaceri necurate, camatarie, droguri etc...
Ma gandesc ca ai ceva ganduri necurate.

| Marinush123456789 a răspuns:

Eu cred ca acest site este pentru ajutor nu pentru intrebari personale, daca nu poti oferi un raspuns nu-l oferi deloc