| minid91 a întrebat:

Salut,
Prin noiembrie anul trecut, m-a pus dracu sa intru in Auchan si sa pun mana sa fur niste jocuri pentru playstation. Am fost prins si trimis la politie. La o luna dupa acest eveniment, am fost prins din nou incercand dintr-un magazin sa sustrag o pereche de pantofi. S-a intamplat acelasi lucru, am mers la politie pentru declaratii. Prin mai anul acesta am primit o instiintare ca sunt scos de sub urmarire penala pentru prima fapta, dar pentru a doua fapta nu am primit nimic nici pana in ziua de astazi. Sincer imi este si frica sa merg la politie ca sa intreb ce se intampla cu dosarul meu. Ma poate ajuta cineva cu ceva lamuriri in acest sens? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| minid91 explică:

N-am de unde sti ce o sa se intample exact, depinde de ce va hotari procurorul. Daca claseaza dosarul o sa primesti o instiintare ca s-a clasat. Daca hotaraste sa te trimita in judecata vei fi chemat pentru prezentarea rechizitoriului. In orice caz, pentru un furt de valoare mica, vei primi, cel mult, o amenda penala, daca se ajunge la judecata.

20 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui varsta la data faptelor si motivul scoaterii de sub urmarire penala la primul furt.
Spune aceasta si o sa-ti dau un raspuns concret.

| minid91 explică (pentru Ioandelasal):

Aveam 25 ani la vremea aceea. M au scos de sub urmarire penala pentru ca s-a recuperat prejudiciul achitand toate acele jocuri.

| Ioandelasal a răspuns (pentru minid91):

Asa fiind o sa ai dosar penal pentru furt. Ce o sa se decida este greu de spus, eu cred ca o sa primesti o amenda penala.
Cat despre intarziere pot fi mai multe cauze: aglomerarea organelor de cercetare, imbolnavirea celui careia i-a fost repartizat dosarul, uitarea dosarului in sertar, etc. Asteapta sa fii citat, cine stie poate ca o sa fie uitat dosarul.

| minid91 explică (pentru Ioandelasal):

Sunteti sigur ca va fi doaar penal? Exista vreo sansa ca sa scap doar cu amenda administrativa?

| Ioandelasal a răspuns (pentru minid91):

In cazul furtului nu exista amenda administrativa, doar amenda penala.

| minid91 explică (pentru Ioandelasal):

Exista vreo sansa ca sa se claseze dosarul asta? Sau de data asta mu mai scap fara ca sa am cel putin o amenda penala? Chestia este ca inacest caz, eu nu am fost surprins iesind din magazin, nu am iesit deloc din magazin, am fost in apropiere de poarta cu senzorii de alarme si au inceput sa sune acele porti, apoi a venit un paznic la mine si m-a controlat, a gasit in punga mea o pereche de pantofi. Credeti ca am vreo sansa ca sa scap pentru faptul ca nu am ieait din magazin? Credeti ca pot ajunge sa fiu acuzat si sa fac inchisoare? A trecut un an de atunci, nu am primit nici un raspuns si ma macina de ceva vreme foarte tare lucrul acesta. Imi este si frica sa sun la sectia de politie la care am foat atunci ca sa intreb ce se intampla cu dosarul meu.Multumesc frumos!

| minid91 explică (pentru minid91):

Salut
A trecut mai bine de un an de la deschiderea dosarului meu si tot nu am primit niciun raspuns. Am decis la un momrnt dat ca sa merg la sectia la care am fost dus, dar ce sa vezi...nu mai stiu nici macar unde e sectia respectiva. Era undeva pr langa piata unirii dar nunam mai gasit-o. Cum pot alfa mai multe despre situatia mea?

| minid91 explică (pentru minid91):

N-am de unde sti ce o sa se intample exact, depinde de ce va hotari procurorul. Daca claseaza dosarul o sa primesti o instiintare ca s-a clasat. Daca hotaraste sa te trimita in judecata vei fi chemat pentru prezentarea rechizitoriului. In orice caz, pentru un furt de valoare mica, vei primi, cel mult, o amenda penala, daca se ajunge la judecata.

Bula
| Bula a răspuns:

Probabil ti se pregateste dosarul.
Cand vei fi prins si a 3-a oara vei putea fi condamnat si ti se va tece in cazier, toata viata vei fi cunoscut ca hot, nu veiputea ocupa nici un servici unde se umbla cu bani sau valori.

Deci, atentie marita!

| cristi202 a răspuns:

Nu trebuie sa iti faci griji. Se zice ca prima oara e mai greu, a doua oara e mai usor, si a treia oara e obicei. Asa ca nu e un accident, nu s-a intimplat doar o data, sunt sanse reale sa se mai intimple, si atunci degeaba iti faci griji pentru al doilea caz, ca daca va urma si al treilea, nu vei scapa nicidecum de "mititica". happy

La Auchan au paza foarte stricta. Eu aveam ceva de rontait prin buzunare, mai luam din cand in cand, ei au vazut asta pe camere, si la iesire m-am trezit incoltit de paza, am fost dus intr-o incapere, si mi-au perchezitionat buzunarele si bagajul, un rucsac ce il aveam in spate. Noroc ca nu aveam nimic care sa ma incrimineze. Credeau ca bagam mina in buzunar ca sa vir in el cate ceva. happy

| minrest a răspuns (pentru cristi202):

Aha, deci asa sta treaba la Auchan. Dar de Carefour ce zici? Poate ar trebui sa incerce la Carefour?

| minrest a răspuns (pentru cristi202):

Vreau sa iti spun, Cristi, ca de regula imi bag produse in bagaj si nu am avut nici o problema. Apoi ma duc la casa, le scot si le platesc.

| whatevernvm a răspuns (pentru cristi202):

Știu ce zici, cei de la Auchan sunt super disperați. Eram cu prietenul meu la casa și băgam ce am luat în punga. Luasem o sticla mica de cola și a băgat-o în ghiozdan după ce a scanat-o, în locul pentru sticla și am continuat sa băgăm chestiile (nu terminaseră tipa de scanat tot ce aveam pe banda) cand vine unul de la paza și cică: aveți bon sau ceva pentru suc? Și i-am zis: da frate... așteaptă sa mi-l emită!
Se uita puțin confuz, credea ca intrasem cu el sau am comis vreun ciordales, ceva.a studiat bonul ăla ca pe-o lectura de clasa a 12-a și a plecat

| cristi202 a răspuns (pentru minrest):

Pentru el, nu merge nici la Auchan, nici la Carrefour, nici la Cora, si nici unde in alta parte. Un hot adevarat e prins dupa zeci de hotii, deh, vorba aia, ulciorul nu merge de multe ori la apa pana sa se sparga, insa el a fost prins de prima data, deci e amator la capitolul asta. Pacat insa ca nu s-a prins si a comis-o si a doua oara. happy

| cristi202 a răspuns (pentru minrest):

Inca nu ai fost observat... happy Si la urma urmei, conteaza si ce bagaj e. Intr-o sacosa cum se vind la ei, sau in geanta imensa a sotiei mele, daca e deschisa, oricind pot fura fara sa fiu neobservat, las produsul sa alunece din mina in geanta, restul face gravitatia. Sau, si mai simplu, daca mergi cu carut mare, pui bagajul in el, si in timp ce il umpli, mai faci sa ajunga si sub bagaj cate ceva. La casa pui doar ce e deasupra, restul nu se vede din cauza bagajelor. Dupa cum vezi, trebuie sa fii un pic inteligent ca sa o faci, eu insa nu o fac din principiu, consider ca nu e corect.

| minrest a răspuns (pentru cristi202):

Nu am cu ce sa fiu prins. Eu nu fur din magazin. Intru cu bagajul meu, sigilez ce am aluat din alta parte, imi pun in bagaj, scot la casa ca sa platesc, si numai daca ma intreaba arat sigiliul bunurilor sau bonurile de la alts-a gandite magazine. E perfect legal sa iti pui bunuri in bagaj. De ce sa le tii in mana. Dar el stia ca intentioneaza sa fure obisctul, si atunci cand l-au intrebat s-a considerat prins.

| cristi202 a răspuns (pentru minrest):

O fi perfect legal, dar poti avea surprize cu vreun zapacit de la paza... Ideal e sa nu pui nimic in bagajul personal. De aceea exista cosurile, ca sa pui in ele, sa nu existe dubii si sa-ti faci probleme.

| whatevernvm a răspuns:

În primul rand mergi la psiholog să îți tratezi aproape-cleptomania pe care o ai pana nu ajunge sa fie mai grava treaba.

| minrest a răspuns:

Dar de unde sti ca era Dracul, poate era ingerul tau pazitor, si te indemna sa inveti o meserie.

| Adrian1555 a răspuns:

Ok
In primul rand
Daca ai fost prins odata
De ce ai face asta a 2-a oara?
Adica nu ai bani? Sau daca ai vrei sa i pastrezi?
Pune mana si nu mai fura ca daca nu furi intr o buna zi dai de un patron care te rupe cu bataia si dupa platesti sa ti pui dintii mai mult decat ce furi tu iti garantez

| minrest a răspuns (pentru Adrian1555):

Poate il abuzeaza sexual, ca se practica. Si atunci va avea de ales, renunta la furat sau adauga la furat prostitutia.