| Începătorul988 a întrebat:

Raspundeti urgent!
Poate varul meu sa treaca vama sarbeasca/romana (are 17ani), daca este cu amandoi parintii? Am voie sa trec cu masina daca este pe numele bunicului meu?

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Drum bun!

20 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poate trece, daca iese cu amandoi parintii nu are nevoie de declaratie notariala si nici de alt insotitor major.
Cu masina s-ar putea sa fie o problema, mai bine ar fi ca tu si bunicul sa incheiati un contract de comodat (imprumut gratuit de folosinta) si atunci nu este nici o problema.

| Începătorul988 explică (pentru Ioandelasal):

Masina o sa o vandcat mai de curand, numai merita sa fac alte acte. Posibil la urmatoarea masina sa fie pe numele meu, asa numai stau cu teama ca vine amenda la bunicul acasa! laughing

| Ioandelasal a răspuns (pentru Începătorul988):

Se poate rezolva foarte simplu daca bunicul te trece si pe tine pe certificatul de inmatriculare.

| Începătorul988 explică (pentru Ioandelasal):

Nu au dat importanta vamesii.

| suntserios a răspuns (pentru Începătorul988):

Parca nu mai aveai permis... Cum treci granița fără? Sau și pentru vameșii permisul e doar un plastic?

| Începătorul988 explică (pentru suntserios):

Am facut schimb de soferi in aproprierea vamii. Si unchiul meu i-a dat doar talonul masinii, nu si permisul.

| sierra1 a răspuns (pentru Începătorul988):

Drum bun!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Iesi din UE, deci s ar putea ca la masina sa ai probleme.

| sierra1 a răspuns:

Urgent tare? Nu-mi spune că ești în vamă. Vărul trece!

| Începătorul988 explică (pentru sierra1):

In 30minute plec, deci da, trebuie urgent tare! Unchiul meu a zis ca nu poate, nici cu ceriticatul/buletinul.

| sierra1 a răspuns (pentru Începătorul988):

Adică vărul e cu părinții lui în mașina ta?

| sierra1 a răspuns (pentru sierra1):

Problema e cu mașina - sîrbii sunt cam rigizi când e vorba de acte. Ai împuternicire (notarială) de la bunicu să ieși cu mașina din țară?

| Începătorul988 explică (pentru sierra1):

Nu. Pot iesi cu masina unchiului meu, dar nu are rovinieta

| sierra1 a răspuns (pentru Începătorul988):

Drum bun (cu A3 - ul tău?)

| Începătorul988 explică (pentru sierra1):

Nu stiu, din ce am vazut nu prea am voie sa trec vama cu ea. Pot trece vama cu masina unchiului meu daca nu are rovinieta?

| sierra1 a răspuns (pentru Începătorul988):

Rovinieta este RO-vignetă conteză doar în țară. La ei plătești probabil autostrada separat

| Începătorul988 explică (pentru sierra1):

Am trecut cu a mea, nici macar nu a dat importanta pe ce nume este masina!

| Yurisa a răspuns:

Poate doar cu procura de la amandoi

| Începătorul988 explică (pentru Yurisa):

Pai vin amandoi parintii. De ce ar trebui procura?

| alexandru303 a răspuns:

Nu cred ca poti. Daca am avur dreptate funda?

| manoah2000 a răspuns:

Varul trece, cu masina s-ar putea sa ai probleme...(daca nu il iei si pe bunic happy )