| claudiu00000000 a întrebat:

Salut, Recent am lucrat in Danemarca in constructii. Avand un salariu stabilit de 9euro pe ora + cazare. Cand am ajuns cazarea era mizera, lucram 10 ore, toate orele fiind platite cu 9 euro pe ora, nimic suplimentar si am ajuns sa slefuim vopsea toxica de pe pereti, am decis sa raman 1 luna pentru a nu ma intoarce fara bani. Dupa 1 luna cand am vrut sa plec patronul m-a dat afara din casa si nu am primit nici un ban. Am fost la politie, au spus ca nu au nici o legatura, m-am intors in Romania fara salariu. Are un rest de plata de aproximativ 1600 euro. Iar acum nu stiu ce sa fac, aveti vreun sfat? Stiu numele firmei si numele patronului/intermediarului nici macar nu s-a prezentat.

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă poliția de acolo a spus că nu are nici o legătură, nimeni nu are nici o legătură.
Avand un salariu stabilit de 9euro pe ora + cazare.
Cum s-a stabilit acest salar, pe contract de angajare oficial sau pe vorbe între tine, intermediar și/sau patron. Dacă a fost totul pe vorbe, nimeni nu te poate ajuta cu nimic. El nu are nici un rest de plată pe care tu să îl poți dovedi cu ceva. Fără dovezi scrise nimeni nu te poate ajuta cu nimic.

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poliția nu te poate ajuta acolo. Nu ai dovezi ca să îl poți da acolo în judecată. Astfel rămâne la învățătură de minte.

| Alicezzz a răspuns:

In Dk nu se lucreaza pe euro la ora, se lucreaza pe koroane, asta inseamna ca tu nu ai avut contract in Dk, nu ai platit taxe de 37% la skat nu ai avut CPR facut, deci ca si cum nu ai lucrat! Ca si o paranteza 9€ la ora este sclavie, påna si in curatenie se ia minim 146 care la ora (20€)!
Inainte sa fi plecat de aici, ar fi trebuit sa mergi cu problema si cam orice putea dovedi munca ta in Dk la un sindicat 3F, Krifa chiar daca nu erai membru ai fi putut incerca sa vezi daca iti luau cazul in primire! Iar politia nu se baga pentru ca nu este treaba lor cat timp nu a existat un incident sau alte probleme de genu!

| claudiu00000000 explică:

Dupa 2 saptamani aproximativ am semnat un contract de 3000 lei pe care abia ne-a lasat sa il citim si nu a oferit nici macar o copie

| sadrian46 a răspuns (pentru claudiu00000000):

Dacă contractul era între voi și el, fără copie la voi, nu ai dovadă.