Întrebare recomandată | elisx a întrebat:

Salut! Rog sa raspunda doar cei care chiar stiu.
In 2022 am de lansat o racheta. O racheta fara pilot ce va decola si va intra in orbita pamantului. Doresc sa stiu ce autorizatii si de la cine sunt necesare pentru decolare. Mentionez ca locul de lansare este intr-o zona izolata si nu exista aeroporturi sau coloane de zbor pentru avioane in apropiere. Pana la zbor mai sunt cateva probleme:
- Am nevoie de autorizatie din partea cuiva pentru constructia rachetei?
-Am nevoie de autorizatie de decolare pentru teste de altitudine mica? Exemplu: Test scurt de 1 minut in care racheta se ridica la maxim 30 de metri altitudine si aterizeaza exact in locul de unde a plecat.
Ce alte lucruri mai sunt necesare pentru a face teste inainte de zborul propriu zis?
Pe langa o autorizatie de manevrare de recipiente sub presiune ce mai imi trebuie pentru transportul si depozitarea de cantitati mari de combustibil?
Sunt cerinte legate de nivelul de poluare?
Sunt necesare acorduri intre tari pentru atunci cand racheta trece pe deasupra mai multor teritorii pentru a intra in orbita? Unde se face cerere?
Daca aveti sfaturi suplimentare va rog sa le lasati in raspuns.
Vreau sa clarific si ca nu am nevoie de raspunsuri in genul "Nu ai cum sa lansezi rachete" sau "Stai cuminte" pentru ca oricum ar fi zborul ala tot se va intampla. Nu vreau nici raspunsuri de genul pune mana inainte si invata legea. Am gasit informatii pentru America si alte tari referitor la cele necesare dar in Romania e diferit. Iar legile sunt foarte stufoase.
Mutumesc anticipat pentru raspunsuri!

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
13 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Am nevoie de autorizatie de decolare... racheta se ridica la maxim 30 de metri "

dacă dai cu praștia, depășești "racheta" aia! Oare pentru praștie trebuie autorizație?

| elisx explică (pentru sierra1):

In teste se ridica pana la 30 de metri. Prastia arunca cu o pietricica dar asta e o masinarie de cateva zeci de tone si cu risc de explozie in cazul prabusirii.

| sierra1 a răspuns (pentru elisx):

Citezi dintr-o carte sf proastă?

| elisx explică (pentru sierra1):

Am nevoie de un raspuns concret. SI nu e o gluma

| elisx explică (pentru sierra1):

Nu poti compara o prastie cu asta. Sunetul de la motoare poate sa sparga geamuri si timpane. Si mai ales daca e o constructie cat un bloc cu 4 etaje. Nu vorbesc de o jucarie aici.

| sierra1 a răspuns (pentru elisx):

Ok, la inceput părea o glumă bună. Deja e jenant.

| sierra1 a răspuns (pentru elisx):

"Nu poti compara o prastie cu asta" - da, ne-am uitat și noi la desene animate!

Răspuns utilizator avertizat
| johnnny123 a răspuns:

Elon Musk, tu esti?

| romeo78 a răspuns:

Căutați "Dumitru Prunariu". Încercați să luați legătura cu dânsul, poate vă va deschide ușile instituțiilor statului mai ușor.
Păi, în primul rând, luați legătura cu cea mai apropiată unitate militară aeropurtatată.
Deoarece, doriți să lansați o rachetă orbitală este nevoie de anunțarea armatei, aeroporturile, civile și militare.
În străinătate, de exemplu, SUA, există NASA, în Europa, Centrul Spațial.
Este un proiect științific, dar dacă nu sunt anunțate autoritățile statului, puteți avea probleme legale.

| elisx explică (pentru romeo78):

Multumesc frumos pentru raspuns! Nu am mai luat legatura cu domnul Dumitru de ceva vreme si ar fi cazul sa stam de vorba. Imediat cum voi putea il voi contacta pentru ajutor.

| DaniTDCI a răspuns:

Sunt curios de estimarea costurilor

| mihaela000ela a răspuns:

Ar trebui sa studiati dreptul comunicatiilor aeronautice civile. apoi va informati la un aeroclub.

| elisx explică (pentru mihaela000ela):

Multumesc frumos pentru raspuns! O sa il studiez, dar pe langa asta, rachetele sunt o problema de interes national. Pentru ca diferenta intre o racheta cu un scop bun si una de distrugere e doar de locul in care se indreapta si ce are in varf. Masinarii gigantice ce merg cu viteza sunetului si poarta cu ele tone de combustibili periculosi. Nu cred ca intra in totalitate in spectrul unui aeroclub.