| uniculunic a întrebat:

Salut.

Situatie:

Tatal are 3 copii: 1 cu o sotie si 2 cu alta sotie.

Unuia i s-a platit pensie alimentara pana la 18 ani dupa care tatal nu mai avut legaturi cu el... (nu au avut legaturi niciodata, nici inainte de 18 ani).

Ceilalti 2 au stat cu tatal si noua sotie avand grija de cei doi.

Nelamurire: In cazul mostenirilor de la tata la fii, se poate face succesiune fara al treilea, adica doar catre 2 din ei?

4 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Teoretic,nu....practic am văzut cazuri.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Succesiunea se face către moștenitorii care o solicită. Dacă primul solcită, va fi și el înscris în lista moștenitorilor și va primi și el cotă parte.

Bula
| Bula a răspuns:

La succesiune, trebuie declarati toti succesorii defunctului.
Daca apare un succesor nedeclarat, atunci poate solicita prin instanta reimpartirea masei succesorale.
Nedeclararea tuturor succesorilor (daca persoana are cunostinta ei) se poate interpreta si penal, ca fals in declaratii.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate face dar nu in mod legal, la mostenirea dupa un parinte au dreptul toti copiii biologici si infiati a respectivului parinte si mostenitorul care solicita deschiderea procedurii succesorale trebuie sa indice toti mostenitorii legali, altfel ar comite o infractiune.
Ca exceptie nu au dreptul la mostenire cei dezmosteniti pentru fapte grave impotriva celui decedat.