| movi a întrebat:

Salut. Stie cineva care este procedura daca vreau sa imi adaug un prenume si nu am unul dintre motivele intemeiate prevazute de lege pentru optiunea administrativa?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In afara de schimbarea prenumelui pe cale administrativa mai exista si calea judecatoreasca, doar ca si la aceasta ar trebui sa ai un motiv cat de cat intemeiat si instanta judeca tinand cont de motivele prevazute de OG 41/2003, cu md. şi compl. ulterioare.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu poți.

| Mopmop a răspuns:

Incearca sa faci o actiune judecatoreasca. Intreaba si un avocat.