| Mo_Tee_1996 a întrebat:

Stie cineva daca cutatul de comori arheologice sau metale este interzis in Romania? (cu un detector de metale)

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este interzis.
Conform OG 43/2000, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.26.Accesul cu detectoare de metale sau utilizarea lor în zonele cu patrimoniu arheologic, fără autorizarea prealabilă prevăzută la art. 5 alin. (13), constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani.
  ART.27.(1) Vânzarea sau oferirea spre vânzare a detectoarelor de metale fără autorizaţia prevăzută la art. 5 alin. (10) constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (2) Detectoarele oferite spre vânzare în condiţiile alin. (1) se confiscă."