| ALEXUTZU12701 a întrebat:

Stie cineva daca pot obtine o autorizatie pentru utilizarea pastravolului? Eu stiu ca este interzis si nu stiu cum sa obtin una

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pescuitul cu prostovol este permis doar pentru pescarii profesionisti (cei care au pescuitul ca ocupatie) si acestia trebuie sa detina licenta de pescuit.
Conform OUG 23/2008, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.64. Următoarele fapte constituie infracţiuni şi se pedepsesc cu amendă şi interzicerea dreptului de a pescui pe o perioadă cuprinsă între un an şi 3 ani:
  a) pescuitul comercial sau sportiv fără licenţă sau autorizaţie de pescuit;
  b) pescuitul prin orice metode al reproducătorilor, în perioada de prohibiţie, şi distrugerea icrelor embrionate de peşte în zonele de reproducere naturală;
  c) reducerea debitului şi a volumului de apă pe cursurile de apă, în scopul pescuitului ilegal;
  d) deschiderea, închiderea, obturarea, bararea cu garduri pescăreşti sau cu unelte de pescuit de orice fel, de către persoane neautorizate, a canalelor şi a gârlelor de legătură cu lacurile, bălţile ori cu terenurile inundabile;
  e) pescuitul comercial în habitatele piscicole naturale, prin orice metode şi mijloace, al peştilor şi al altor vieţuitoare acvatice, în perioada de prohibiţie şi în zonele de protecţie;
  f) procesarea, fără drept, a produselor obţinute din pescuit sau acvacultură;
  g) pescuitul resurselor acvatice vii cu unelte de pescuit având ochiul de plasă sub dimensiunile minime legale;
  h) deţinerea, transportul sau comercializarea fără documente legale a peştelui, icrelor ori produselor din peşte obţinute din pescuit;
  i) producerea, importul, comercializarea, deţinerea sau folosirea la pescuit de către persoanele neautorizate a năvoadelor, voloacelor, prostovoalelor, vârşelor, vintirelor, precum şi a altor tipuri de unelte de pescuit comercial;
  j) pescuitul cu japca, cu ostia, suliţa, ţepoaica şi cu orice alte unelte înţepătoare sau agăţătoare, prin greblare sau harponare;
  k) producerea, importul, deţinerea, comercializarea sau utilizarea uneltelor de plasă de tip monofilament;
  l) pescuitul cu alte unelte sau scule neautorizate."
Pescarii amatori (cei ce pescuiesc in scop recreativ) si sportivi au dreptul sa pescuiasca doar cu undita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti trebuie autorizatie de pescuit, nu neparat numai de utilizare a pastravolului. La asociatia vanatorilor si pescarilor poti scoate autorizatie.