| mariusbi45 a întrebat:

Stie cineva de ce acte e nevoie pentru a scoate din tara o persoana minora care sta cu sora ei si parintii sunt plecati in strainatate, daca se poate, fara sa vina parintii in țară.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Minorul are nevoie de carte de identitate sau pasaport si de declaratia notariala a ambilor parinti, prin care isi dau acordul sa plece in strainatate si indica un insotitor major. Insotitor major poate fi si personalul de bord de pe avion, tren sau soferul masinii, dupa caz. Parintii aflati in strainatate pot da declaratia la orice reprezentanta diplomatica (Ambasada ori Consulat) a Romaniei din tara unde se afla si o trimit prin posta sau curier.