| Liviu321 a întrebat:

Stiti cumva daca persoanele cu handicap platesc impozit pe masinile pe care le detin? Sau ce beneficii au acestea, legat de inscrierea unei masini.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu platesc impozitul anual pe masina, fiind scutiti, conform Codului fiscal, citez:
"ART. 469.Scutiri
  (1) Nu se datorează impozitul pe mijloacele de transport pentru:
b) mijloacele de transport aflate în proprietatea sau coproprietatea persoanelor cu handicap grav sau accentuat şi a persoanelor încadrate în gradul I de invaliditate, respectiv a reprezentanţilor legali, pe perioada în care au în îngrijire, supraveghere şi întreţinere persoane cu handicap grav sau accentuat şi persoane încadrate în gradul I de invaliditate, pentru un singur mijloc de transport, la alegerea contribuabilului;"

2 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Nu plătesc. Asta e avantajul. Copii lor își pot cumpăra mașini cu motoare mari și nu plătesc impozit.

| armiaso a răspuns:

Nu platesc, cauta pe net, e toata legislatia disponibila.