| ibaal a întrebat:

Stiu ca in decurs de 8 saptamani de la nasterea primului copil, angajatul are dreptul la 5 zile libere + inca 10 daca are atestat de puericultura. Faza e urmatoarea, daca angajatul se afla in concediu medical la nasterea copilului, mai are dreptul la aceste 15 zile? Precizez ca bebelusul s-a nascut cu 3 zile inaintea terminarii medicalului.
In ccm scrie asa:
Salariatiul are dreptul la 5 zile pentru nasterea copilului, plus 10 zile extra cu atestatul de puericultura.
Ulterior,la alt punct,este mentionat ca daca evenimentul se intampla in concediu medical, nu se mai acorda acest drept...
Deci, intelege cineva cum e?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se intelege ca in zilele libere sunt cuprinse si zilele de concediu medical.
In cazul expus vei mai avea dreptul la 2 zile libere plus cele 10 zile daca ai atestatul.