| anonim_4396 a întrebat:

Salut, stiu ca pun o intrebare stupida si posibil sa apar pe YT sau TikTok datorita intrebarii mele unde dar am o ingrijorare. Vad ca bubuie internetul cu stiri referitoare la armata obligatorie pentru barbatii de peste 18 ani (am 19). Nu inteleg, in caz de (doamne fereste) razboi trebuie sa fac si eu armata? Nu stiu sa tin o arma in mana sau chestii militare si d-astea, daca ma trimit pe front nu rezist nici un minutlaughing) Serios acum, in caz de asa ceva trebuie sa mergem toti care avem peste 18 ani sau doar cei care sunt rezervisti si au facut deja armata cand era obligatorie?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu stiu unde ai vazut ca "bubuie internetul" cu varsta de 18 ani dar daca este asa o fac toti nepriceputii si neinformatii, dar nu este chiar asa.
Conform L.446/2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 3. (1) Serviciul militar se îndeplineşte de către cetăţenii români, bărbaţi şi femei, care au împlinit vârsta de 18 ani, în formele prevăzute de lege.
(2) Serviciul militar se îndeplineşte în următoarele forme:
a) activ;
c) în rezervă.
(3) Serviciul militar activ se îndeplineşte în calitate de:
a) militar profesionist;
b) militar în termen;
  c) elev sau student la instituţiile de învăţământ din sistemul de apărare şi securitate naţională, cu excepţia elevilor liceelor şi colegiilor militare;
d) soldat sau gradat voluntar.
(4) Serviciul militar în rezervă se îndeplineşte în calitate de:
a) rezervist voluntar;
b) rezervist.
  (5) La declararea mobilizării şi a stării de război sau la instituirea stării de asediu, îndeplinirea serviciului militar în calitate de militar în termen devine obligatorie pentru bărbaţii cu vârste cuprinse între 20 şi 35 de ani, care îndeplinesc criteriile pentru a îndeplini serviciul militar.
  (5^1) La declararea mobilizării şi a stării de război sau la instituirea stării de asediu, rezerviştii sunt mobilizaţi/concentraţi potrivit nevoilor instituţiilor cu atribuţii în domeniul apărării şi securităţii naţionale."
De la 18 ani este vorba doar voluntari si cei din scolile militare, in rest sunt mobilizati cei intre 20 ani si 35 de ani.

1 răspuns:
| 3824060673 a răspuns:

Da