| stef1290 a întrebat:

Străbunicul meu s-a dus in urmă cu 5 ani, la el s-a deschis taxa succesiune si proprietarul casei este ginerele lui. El când se afla pe patul de moarte mi-a spus si mie si mamei mele că mi-a lăsat ceva, este posibil ca strabunicul meu fără stirea strabunicii să îmi fi lăsat ceva si numai după moartea ei sa pot sa afla? Adică să îmi lase o sumă de bani pe taxa de succesiune a strabunicii dar fără știrea ei, adică fără să semneze ea vreun act sau ceva?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa strabunic s-a deschis procedura succesorala, nu "taxa succesiune", aceasta din urma este suma de bani pe care o platesc mostenitorii pentru obtinerea certificatelor de mostenitor.
Si ca sa-ti lase strabunicul ceva tie trebuia sa faca un testament si obtineai ce ti-a lasat la procedura succesorala deschisa dupa decesul lui. Eventual putea sa vorbeasca cu strabunica (sotia lui) pentru ca aceasta sa-ti lase ceva si atunci aceasta trebuie sa faca un testament, avand in vedere ca sunt alti mostenitori legali.

| corbulalbrosu a răspuns:

Probabil ca notarul iti poate explica in ce consta succesiune si cum este aceasta repartizata urmasilor si dreptul de a beneficia de bunurile ramase.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să îmi lăsat o sumă de bani pe taxa de succesiune a strabunici
Așa ceva nu există, se vede din cum te exprimi că nu știi ce se întâmplă la o succesiune.
Dacă a lăsat ceva fără să fie scris undeva ce a lăsat, doar o vorbă,
fie sumă de bani, fie imobil, nu are valoare, nu o poți revendica, nu ajunge la tine.