| Eddyniculescu28 a întrebat:

Sunt clasa a 12a si am nevoie pentru angajare de diploma de 10 clase, dar secretara scolii a spus ca nu poate sa mi-o elibereze pana nu termin a 12a. Ce pot face?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Diploma nu pot sa-ti dea ci doar un certificat. Depune o cerere in scris si indica sa citeasca prevederile Regulamentului aprobat prin Ordinul MENCS nr. 3844/2016, citez:
"ART.1
(1)Actele de studii din sistemul naţional de învăţământ preuniversitar sunt documente oficiale de stat, cu regim special, care atestă finalizarea de către titular a unui nivel de învăţământ, cu sau fără examen de absolvire/finalizare.
(2) În sistemul naţional de învăţământ preuniversitar se emit, începând cu anul şcolar 2015-2016, următoarele acte de studii:
f) Certificat de absolvire a ciclului inferior al liceului însoţit de foaia matricolă, parte a portofoliului educaţional;"

| Eddyniculescu28 explică (pentru Ioandelasal):

Am inteles. Mersi mult

1 răspuns: