| AnonimRD a întrebat:

Salut, sunt din Buzau, am 14 ani si au venit niste tipi la mine care m-au luat de ceafa si m-au apucat de mana ca sa nu pot sa scap si m-au amenintat. Daca depun plangere la politie pe numele lor pot sa pateasca ceva? Mentionez ca tipii au sub 18 ani.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca poti dovedi ca te-au amenintat poti sa le faci plangere penala pentru amenintare, conform Codului penal, citez:
"ART. 206.Ameninţarea
  (1) Fapta de a ameninţa o persoană cu săvârşirea unei infracţiuni sau a  unei fapte păgubitoare îndreptate împotriva sa ori a altei persoane, dacă este de natură să îi producă o stare de temere, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă, fără ca pedeapsa aplicată să poată depăşi sancţiunea prevăzută de lege pentru infracţiunea care a format obiectul ameninţării.
(2) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."
Plangerea trebuie facuta in maximum 3 luni de la data amenintarii.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Fa reclamatie la politie. Vor raspunde penal daca au peste 14 ani.

| raMLesS a răspuns:

De la 16 ani se raspunde penal, daca au sub 16 si o sa fie gasiti vinovati, o sa fie chemati la sectie impreuna cu parintii, e posibil sa primeasca si amenda.

| Salontanul a răspuns (pentru raMLesS):

Mai citeste: http://bit.ly/2J2PE15 Doar minorii sub 14 ani nu raspund penal, dar si aia pot fi decazuti din drepturi parintii si copii internati in unitati scolare speciale.

| Kogaion a răspuns:

Pai si ce ti-au spus? Banuiesc ca a fost ceva intre voi daca sunt si ei copii. Da poti depune plangere, vor primi o amenda.

| AnonimRD explică (pentru Kogaion):

Mi au spus sa am grija.

Răspuns utilizator avertizat