| Agho a întrebat:

Salut. Sunt în Belgia și am id Belgian făcut (deci acum locuiesc legal in Belgia și am o adresa, ca și un buletin). Dacă cumva plec definitiv din Belgia înapoi în România trebuie sa anunț undeva ca nu mai stau la adresa respectiva? Dacă plec fără sa anunț va trebui implicit sa plătesc in continuare taxele și impozitele impuse de statul Belgian? Având în vedere faptul ca nu mai sunt pe teritoriul lor și nici nu o sa mai lucrez la ei. Ma va afecta în vreun fel dacă nu anunț ca plec definitiv?

Răspuns Câştigător
| Zuzu1991 a răspuns:

Ah, aha, nu m-am gandit la asta, atunci nu stiu, singurele solutii sunt un contabil acolo, consulatul de acolo sau ministerul de externe de aici

8 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Această întrebare trebuie să o pui ambasadei României din Belgia. O poți face printr-un email. Cu cât mai multe detalii, cu atât mai clare vor fi și informațiile pe care le vei primi. Acesta este rolul ambasadei: să-și ajute cetățenii cu absolut orice informație de care au nevoie pe teritoriul statului străin în care se află.

| Agho explică (pentru anonimg):

Am întrebat aici pentru ca ar fi o economie bună de timp dacă as afla din alta parte. Nu prea am timp de mers încolo și încoace. Dar o sa încerc sa trimiți un mail pentru ca as mai vrea și niște informații legate de alte impozite. Informații pe care le găsesc destul de greu pe net și tot nu am de unde sa știu sigur dacă ma încadrez sau nu în acei grafici

| Agho explică:

laughing nu am cerut critici. Dar doar ca să știi și tu. Întreb pentru ca dacă nu anunți când pleci e posibil sa trebuiască sa plătești incontinuare anumite taxe, chiar dacă nu mai ești aici. Doar ca mna. Ce sa știi tu. Măcar daca te-ai fi abținut. E una sa te naști într-o tara și alta sa devii rezident într-o tara

| Agho explică (pentru Agho):

P. S id-ul de Belgia nu e tot una cu cetățenia. Doar ca să știi. ID-ul îl poți face la primărie după ce ai fost înregistrat la politie

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Agho):

Lul, ce sa stiu eu, stiu ca taxele se platesc pe venituri sau proprietati, deci daca ai acolo in continuare le vei plati, daca nu, poate o masina trebuie sa o radiezi de acolo sa nu mai platesti impozite la ea

| Agho explică (pentru Zuzu1991):

Exact. Pe mine ma interesează direct taxa pe venit. Ăștia au un alt sistem fata de România. Dar voi afla în curand cum se face calculul. Dacă nu e schimbat nimic voi rămâne în BE ca să îmi strâng bani. Dacă e adevărat ca taxa pe venit e de 40% atunci plec. Nu am de gând sa trag aici ca să pun deoparte doar 500 euro. Au fost luni în care am făcut mai mult în România, chiar dacă am și lucrat mai mult.

| Agho explică (pentru Zuzu1991):

Doar ca să știi. Contabilele belgiene sunt de 10 ori mai creștine și habarniste decât cele din România laughing. Nici eu nu as fi crezut dar asta e realitatea la capitolul profesionalism. Și mai ziceau romanii ca e de rahat în România. ( cred ca doar leneșii mor de foame în RO. Fie cât de rău la noi)

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Agho):

Aha, misto

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Agho):

Ah, aha, nu m-am gandit la asta, atunci nu stiu, singurele solutii sunt un contabil acolo, consulatul de acolo sau ministerul de externe de aici