| anonim_4396 a întrebat:

Salut, sunt in carantina de 1 saptamana, venit din Irlanda. Duminica si Luni nu am fost vizitat de Politia Locala ca inainte si ieri (Luni) am aflat ca de Marti se scoate carantina si izolarea pentru cei ce vin din Irlanda. Intrebarea mea e: O sa fiu scutit si eu? Gen sa mi se scoata carantina sa nu mai fac cealalta saptamana? Nu am simptome.

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Ca să fi scutit, ar fi trebuit să fi revenit începând din ziua când s-a ridicat obligativitatea izolării la domiciliu. Dar cum tu ai ajuns înainte de această dată, ești obligat să stai izolat toată perioada de 15 zile, indiferent dacă te caută sau nu Poluția locală.

| Sofer a răspuns:

Mai reziști și tu încă o săptămână.

| valentingb a răspuns:

Când ai plecat din Irlanda probabilitatea să ai boala era peste pragul limită.
Așa că rămâi izolat.
Cei care vor pleca de acum înainte au o probabilitate de a fi purtători sub pragul limită, așa că li se permite circulația liberă.
Dacă nu ai avut simptome probabil nu ai nimic, dar asta e. Mai un pic și trece.
Eu am stat 19 zile in casă.
Csf, n-ai csf. Nici nu merită să riști ditai amenda și alte două săptămâni, vegheat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu.

| vmalex21 a răspuns:

Din pacate nu.Asa s-a intamplat cu cineva venit din Germania cu o săptămână înainte de ridicarea carantinei pentru cei care vin din Germania.Omul a rămas în carantină chiar si dupa ridicarea măsurii pentru cei care veneau din Germania.