| UnNumeScurt a întrebat:

Salut. Sunt în Germania și acum câteva ore mi-a fost furat buletinul, dacă nu reușesc să îl recuperez, ce este de facut? In mai puțin de 2 săptămâni trebuie să ajung în România, vin cu avionul, vă rog dați-mi un răspuns

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Suni la Consulatul sau Ambasada Romaniei din Germania si iti vor da ei o adeverinta sau carte de identitate, facuta la urgenta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mergi la consulat / ambasada si vei obtine un titlul de calatorie pentru a putea reveni in tara

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mergi la ambasadă sau la consulatul român și ceri eliberarea unei adeverințe provizorii. Fără acte nu poți trece granița, cu sau fără avion.

| NLS a răspuns:

In primul rand, sper ca ai anuntat politia locala despre furt, e nevoie de acest pas pentru ca altfel apelezi in zadar la Consulat.

Pasul 2, avand documentul emis de politie cum ca ai reclamat furtul, suni cat mai repede la Ambasada/Consulat, si iti vor emite contracost un titlu de calatorie pe care il poti folosi la aeroport, etc.

Iti vor cere poza documentului de identitate, iar daca nu ai din intamplare o poza salvata, le poti trimite poza unui alt document personal, au nevoie de ceva care sa ateste identitatea ta, iar acest ceva este CNP-ul.
In plus, trebuie sa completezi o cerere.

Documentul de calatorie se ridica personal de la Consulat (pe langa cele din linkul de mai jos, stiu ca mai exista in Stuttgart)

https://www.jurnalemigrant.com/......e-telefon/

si e valabil pentru o singura calatorie spre Romania.
In plus, isi pierde valabilitatea odata ce intri in tara.