| Lupulalbastru a întrebat:

Sunt inregistrat ca somer si iau ajutor de somaj din luna noiembrie.Problema e ca lucrez din data de 15 decembrie si nu am comunicat la AJOFM pana acum lucrul acesta(lucrez la Carrefour pe perioada determinata). Peste 2 zile trebuie sa merg la viza lunara si in acelasi timp as comunica si ca lucrez de aproape o luna de zile. Oare imi vor cere banii de pe luna in care am fost angajat si am luat in acelasi timp si ajutorul de somaj?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa comunici asta si sa restitui suma primita ca somaj pe perioada cat cele doua (salariul si indemnizatia) s-au suprapus.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu stiu ce este acolo dar trebuia sa primesti la angajare o adeverinta ca esti angajat si s-o duci la AJOFM. Daca n-ai primit adeverinta mergi la sefi si rezolv-o sa fie bine.winking

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Aveai OBLIGAŢIA de a comunica AJOFM în termen de 3 zile faptul că te-ai angajat!
Acum va trebui să declari acest aspect ( cu toate că este târziu ) şi va trebui să restitui sumele încasate ilegal ( de la data angajării ).

Toate cele bune.