| Flash237 a întrebat:

Salut,sunt la facultatea de Automatica si am inteles ca o sa fiu scutit de plata impozitului pe venit, asta ce inseamna ca salariul brut este acelasi cu salariul net?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Salariul net va fi mai mic decat cel brut, avand in vedere ca vei plati contributia la asigurarile sociale (CAS si CASS) si aceasta este de 35% din salariul brut.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, sigur ca nu, vei fi scutit, daca lucrezi ca IT-ist, doar de impozit, nu si de restul contributiilor. Ai invatat la economie, in liceu, exact cum se calculeaza venitul net. Pur si simplu, in calculul acela, consideri impozitul 0, iar restul contributiilor le iei din codul fiscal. Asa iti poti calcula singur, cu usurinta, venitul net stiindu-l pe cel brut.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nicidecum, pe langa impozit mai sunt si alte taxe pe care le platesti precum pensia si asigurarile de sanatate.

Cu toate astea sa stii ca nu toti cei din IT sunt scutiti de impozite, exista si aici niste conditii