| Vivian56 a întrebat:

Salut, sunt la profesionala pe profilul mecanic in clasa a 11 a, daca abandonze sau sunt exmatriculat cu câte clase ramn? Si pot da de carnet de conducere? (Dirigintele meu mi-a zis ca daca abandomez nu mai pot da de carnet)

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

ți-am mai spus: poți da chiar și cu zece clase

| anonimg a răspuns:

Vei ramâne cu 9 clase. Dar poți să repeți anul dacă vei renunța sau vei fi exmatriculat; dacă repeți anul 3 nu îi vei pierde pe ceilalți 2.
Pentru școala de șoferi sunt suficiente doar 4 clase de gimnaziu. Era doar un zvon că s-ar da o lege pentru a avea 11 clase; dar nu există o astfel de lege. Dirigintele bagă de la el și nu trebuie avut încredere în el. Un email către secretariatul școlii îți poate răspunde la toate întrebările legate de școală.

Totuși, eu te încurajez să termini anul, oricât de greu ar fi. După aceea poți să faci liceul la seral, deoarece este mult mai ușor decât școala profesională, și unde prezența elevilor la ore poate fi rară, și la fel vor fi și lecțiile, temele.

| Iote a răspuns:

Ramai cu 8 clase, in cel mai bun caz cu 10 daca ti se echivaleaza. Nu poti da examen gratuit pentru permis cum dai din scoala aia.
Dar nu asta e problema ta cea mai mare. Daca abandonezi sau esti exmatriculat, vei plati scolarizarea. Ia vezi tu ce scrie in contractul pe care l-ai facut cu scoala. E profesionala, nu generala sau liceu.

| NotNamed a răspuns:

Inca nu ati inteles un lucru mai oameni buni. Clasele de liceu se pot adăuga ca suma la clasele de gimnaziala. Clasele de profesionala nu se pot adauga, ele sunt mentionate separat.
Cu un liceu finalizat, acea persoana va spune ca are 12 clase.
Cu o profesionala finalizata, acea persoana va spune ca are 8 clase si o profesionala.
In cazul tau, 8 clase si 2 ani de profesionala pentru ca pe a 3-a ai abandonat.o.

Răspuns utilizator avertizat