| Raton250 a întrebat:

Sunt la școala profesională, am terminat a IX-a cu 8, 91 și vreau sa ma transfer la același liceu și același profil doar ca liceu.
Vineri adică 17 am fost la secretariat și mi s-a zis ca nu pot din a IX-a deoarece trebuie sa termin școala profesională adică a XII-a. Acest lucru nu este adevărat, doamnele de acolo nu spun adevarul și vin cu dovada: "https://lege5.ro/......regulament ".
Aici scrie negru pe alb in ART. 130 lucrul F ca pot și din toamna.
Unde as putea vorbi pentru a face transferul, acele doamne nu vor sa ma transfer.
Vreau sfaturi, mulțumesc și scuzați de deranj.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Transferul se poate face în conformitate cu prevederile Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor şcolare din învăţământul preuniversitar, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, pe care l-ai indicat si tu, doar ca numai in cl. a IX-a si daca sunt indeplinite si conditiile pentru numarul de elevi din clasa si daca iti este aprobat de catre CA al liceului. Depune cerere de transfer in scris, cererea sa fie semnata si de catre un parinte.
Mai trebuie sa stii ca nu sunt obligati sa-ti aprobe transferul.

| anonimg a răspuns:

Tu ai zis bine că elevii de la scoala profesionala se pot transfera la liceu dacă susțin anumite diferențe:

"Art. 130. -
Elevii din învățământul liceal se pot transfera, păstrând forma de învățământ, astfel:
f) de la școala profesională la liceu, după încheierea primului an de școală profesională, în limita efectivelor de 30 de elevi la clasă, după promovarea examenelor de diferențe și/cu respectarea condițiilor de medie prevăzute de prezentul regulament."

Dar ce nu știm noi este dacă această lege (sau articol din lege) mai este încă valabil.
Ce poți face este să contactezi ministerul învățământului pe orice cale posibilă.
În ce mai privește, eu aș desființa școlile profesionale pentru că nu înveți absolut nimic din ele.
Sau mai bine pierzi un an de școală și te

| Raton250 explică (pentru anonimg):

Au a-și face toată profesională nu ar fi o problema primesc o diploma de absolvire pe domeniul respectiv.
Dar profesori ne tratează ca pe niște oi nu suntem egali ca cei de la liceu

| anonimg a răspuns (pentru Raton250):

Oricum ar fi, fără liceu, o să te descurci în viața numai cu salariul minim pe economie.
După cei trei ani de profesională o să îți dorești să faci liceul, dar o să-l faci la seral.
Chiar daca nu ți se aprobă transferul, lași baltă profesionala -chiar dacă pierzi un an (dar nu pierzi trei)- și te înscrii la liceu.
Deci fă tot posibilul să intri la liceu. Școala profesională va fi întotdeauna o piedică în dezvoltarea ta pentru tot restul vieții.