| anonim_4396 a întrebat:

Salut, sunt minor, am 17 ani si as dori sa aflu daca pot trece din Romania in Austria fara parinti, eu având drept de ședere (Anmeldebescheinigung) pentru Austria și încă un act doveditor că locuiesc în Austria în orașul și strada cutare. Multumesc!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a pleca din Romania ai nevoie de o declaratie a parintilor, autentificata de un notar public, prin care isi dau acordul sa pleci in Austria si indica un insotitor major. Insotitorul poate fi si soferul masinii sau personalul de bord de pe tren sau avion, dupa caz.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai act că locuiești acolo. Dacă locuiești acolo, nu ai ce căuta singur în România ca minor. Un minor trece granița însoțit de părinți, sau însoțit de o persoană majoră autorizată de părinți. Așa că nu poți trece legal granița, orice graniță. În plus România nu are graniță comună cu Austria, așa că nu poți trece ceva ce nu există.

| Zuzu1991 a răspuns:

Sigur, te asociezi cu niste interlopi care fac trafic de carne vie si te rezolva aia (vazut la tembelizor cum au dus fete de 14 ani angry )
aaaa, ai vrut sa spui legal
NICI O SANSA!

| Adolf8 a răspuns:

Ai nevoie de împuternicire din partea părinților ce va fi legalizat la notar!

| Claudiu_Clau_1984_gIBZ a răspuns:

Nu se poate, am incercat