| speedpaulus a întrebat:

Salut, sunt producator de beat-uri rap/trap si am clienti destul de des care vor sa-mi cumpere creatiile din SUA.
Intrebarea mea este: ce procesuri trebuie sa urmez pentru a vinde legal aceste instrumentale, ca sa imi pot justifica banii din banca (am scos deja 500-600€ fara sa fiu intrebat nimic).
Mentionez ca sunt minor.

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

1 - trebuie o firmă (titular din familie)
2 - atenție ce domeniu alegi (cod CAEN) să se potrivească cu ce prduci/vinzi
3 - vinzi, tai chitanță și mai dai 10% statului dar ești legal

| speedpaulus explică (pentru sierra1):

Inteleg, si totusi de ce nu am fost pus sa justific acei bani?
Care sunt riscurile daca continui asa, extragand sume mici?
Faptul ca sunt minor are vreo relevanta?

| sierra1 a răspuns (pentru speedpaulus):

Ai intrebat ce să faci pentru a fi legal. Nu e suficient răspunsul?
Acum nu mai vrei să fii legal. Atunci mai bine nu întrebai și mergeai (mergi) low-profile

| StefanGGXX a răspuns:

Pai practic trebuie sa iti declari castigurile la stat pentru a plati impozitele necesare.

| speedpaulus explică:

Ce procedeuri trebuie sa urmez *