| stclaudiu10 a întrebat:

Salut, sunt programat la examenul de redobandire a permisului, cel 13 din 15... Intrebarea mea este, in caz ca trec testul si pedeapsa se va reduce la 30 de zile, de cand sunt calculate acele zile? Din momentul in care mi-a fost ridicat permisul sau de cand a fost sustinut testul?

Also, pe dovada scrie ca nu am voie sa conduc..si m-am dus la programare cat ea inca mai era valabila.

Va multumesc big grin

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat. In cazul tau perioada de suspendare incepe pe data cand ti-au retinut permisul de conducere, conform Regulamentului de aplicare a Codului rutier, citez:
"ART. 210
(1) În situaţia în care conducătorul de autovehicul săvârşeşte o faptă pentru care, potrivit legii, se retine permisul de conducere în vederea suspendării exercitării dreptului de a conduce, eliberându-se dovada înlocuitoare cu drept de circulaţie, sancţiunea contravenţională complementara operează începând cu ziua următoare celei în care a expirat valabilitatea dovezii.
(2) Când dovada înlocuitoare a permisului de conducere este eliberată fără drept de circulaţie, suspendarea exercitării dreptului de a conduce operează din momentul aplicării sancţiunii contravenţionale complementare prin procesul-verbal de constatare a contravenţiei."

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Perioada de suspendare a dreptului de a conduce incepe de la data cand ti-a fost retinut permisul, daca nu ai cerut dovada cu dreptul de a conduce. Daca ai primit asemenea dovada perioada de suspendare incepe de la expirarea valabilitatii dovezii.

| stclaudiu10 explică (pentru Ioandelasal):

Dovada am primit-o fara sa cer si pe ea a mentionat politistul ca nu am dreptul de a conduce...

Sunt intr-o mare dilema si pana dau testul mor de curiozitate laughing am intrebat astazi niste politisti pe fuga ce si cum dar ei mi-au zis dupa ce iau testul incep cele 30 de zile, insa mi se pare o prostie...

| stclaudiu10 explică (pentru Ioandelasal):

Fix asa speram sa fie...i-am intrebat pe fuga pe ei si nu le-am zis ce fel de dovada am primit...Va multumesc frumos!

| Ioandelasal a răspuns (pentru stclaudiu10):

Nu este adevarat. In cazul tau perioada de suspendare incepe pe data cand ti-au retinut permisul de conducere, conform Regulamentului de aplicare a Codului rutier, citez:
"ART. 210
(1) În situaţia în care conducătorul de autovehicul săvârşeşte o faptă pentru care, potrivit legii, se retine permisul de conducere în vederea suspendării exercitării dreptului de a conduce, eliberându-se dovada înlocuitoare cu drept de circulaţie, sancţiunea contravenţională complementara operează începând cu ziua următoare celei în care a expirat valabilitatea dovezii.
(2) Când dovada înlocuitoare a permisului de conducere este eliberată fără drept de circulaţie, suspendarea exercitării dreptului de a conduce operează din momentul aplicării sancţiunii contravenţionale complementare prin procesul-verbal de constatare a contravenţiei."

suntserios
| suntserios a răspuns:

Reducerea de pedeapsa inseamna ca deja ai o perioada de 60 sau 90 zile de suspendare. Daca iei testul vor ramane doar 30 zile din perioadat stabilita deja