| anonim_4396 a întrebat:

Sunt secretara la o firma e imobiliare. Aseara seful meu m-a sunat, beat fiind, sa imi spuna sa intretin relatii sexuale cu el. I-am zis ca nu este in regula sa imi faca asemenea propuneri si ca vorbim a doua zi la birou. Astazi si-a cerut scuze inca dinainte de a veni in birou, iar cand a ajuns a inceput din nou cu scuze. I-am zis frumos ca asa ceva nu se face, trec cu vederea de data aceasta insa daca se mai intampla imi dau demisia. A inceput sa se simta foarte atacat spunandu-mi ca ar trebui sa il inteleg si ca nue mare lucru ceea ce a facut. Mai tarziu s-a intors la birou si mi-a spus ca noi de astazi am incheiat colaborarea. Mi-am facut cererea de demisie, cu preaviz. Mi-a spus ca imi plateste o luna de preaviz la data la care se dadea de obice salariul, dar sa nu mai vin la munca pentru ca nu vrea sa ma mai vada. Intrebarea me este: ce pot face in situatia asta? Ar trebui sa merg la politie? Sa il dau in judecata? Sa fac o plangere la ITM? Mi-e teama ca nici banii nu o sa ii mai vad si e destul de aiurea cand te trezesti de azi pe maine fara job, cu rate si chirie de platit.

18 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Fa rost de convorbirea telefonica, ele se înregistrează automat și baga l în pi*** mă-si. Normal ca trebuie dat în judecata și înfundat

| GabiDumitrescu a răspuns:

Da-l in judecata. Ar fi frumos daca ai avea inregistrarea convorbirii telefonice, desi cred ca o sa fie pur si simplu cuvintul tau vs. cuvintul lui.

| Yuoia a răspuns:

Ce spune @whatevernvm e bine. Numai ca tu nu poti obtine inregistrarea, ci numai un avocat, cu ordin judeatoresc.
Dar ia in calcul ca daca ramai in firma, iti va face zile amare. Mai bine pleci, dar ia tot ce poti ca despagubiri pentru ce ti-a facut. Indivizi ca el trebuie sa invete sa fie civilizati.

| VictoriaMe a răspuns (pentru Yuoia):

Eu in afara de acea convorbire, nu am nicio dovada. Sa platesc acum un avocat nu imi permit si nici nu pot avea garantia ca voi castiga. In firma clar nu m mai intorc. O luna as mai fi rezistat, timp in care aveam si eu timp sa imi gasesc alt job. Eu demisia am semnat-o cu perioada de preaviz, insa el mi-a spus sa nu ma mai intorc la munca si imi va plati oricum luna de preaviz. Ce sansa mai am eu sa primesc acei bani? In sensul asta ce as putea face?

| whatevernvm a răspuns (pentru Yuoia):

Evident ca nu trebuie sa mai rămână acolo, în primul rand din principiu, nu m as abține sa nu l scuip pe ala între ochi

| Yuoia a răspuns (pentru VictoriaMe):

Vei primi banii. Daca nu, reclami la ITM. Va fi vai de capul lui daca nu se tine de cuvant.
Foloseste aceasta luna libera si platita, ca sa-ti cauti alt loc de munca.
Din tot ce ai spus, parerea mea este ca s-a sfatuit cu cineva si se teme ca daca mai stai in firma povestesti ce a facut. Asa ca iti da orice, numai sa pleci, sa ramana el cu onoarea nepatata.

| Sonia822 a răspuns:

Trage-l de-o parte, zii ca faci print screen de pe telefon, cu ora si durata conversatiilor, le trimiti pe mail-urile tuturor angajatilor si colaboratorilor, ca faci reclamatie la ITM. Si faci si flyere mici si multe, cu detalii, si le arunci prin birouri, ca ii stii programul si cand pleaca in pauza de masa, intri la birou si arunci cu flyere. Ca sa continue coordial colaborarea, sa se prefaca cum ca n-a avut loc discutia, sa uite ca te-a sunat, si uiti si tu. Ba poti sa-i propui sa-ti mareasca si salariul, ca te-a suparat happy Dar aia cu flayerele o sa-l sperie. Are nevasta? Daca nu renunta, zii ca te pregatesti sa o vizitezi si pe ea la locul de munca, sa beti o cafea impreuna happy Sa uite tot si s-o ia de la capat!

| Daniel323 a răspuns:

Omul si-a cerut scuze.
Ce ar trebui sa mai faca dupa parerea ta.Suntem oameni toti gresim. Chiar nu poti sa treci peste?
Esti sfanta cumva si nu stie nimeni?

| VictoriaMe a răspuns (pentru Daniel323):

Da, ma, omul si-a cerut scuze si si-a spalat tota greseala cu asta. Nu mi se pare absolut deloc normal sa se intample asta intr-o relatie sef-angajat. In niciun caz nu sunt sfanta, dar nici nu am lipsa de repect fata de mine. Sa trec peste ca data viitoare sa treaca direct la fapte, nu? Eu initial i-am zis ca o sa trec cu vederea de data asta, dar sa nu se mai intample. Insa omul s-a simtit atat de jignit pentru simplul fapt ca am avut "tupeul" sa ii atrag atentia, incat s-a gandit el mai bine si dupa o ora m-a trimis acasa pe motiv ca "sunt o femeie foarte rea si mai departe nu mai putem colabora".

| laSoledad a răspuns (pentru VictoriaMe):

"dupa o ora m-a trimis acasa pe motiv ca "sunt o femeie foarte rea" si mai departe nu mai putem colabora" - Eu cred ca omul asta si-ar fi dorit sa o foloseasca pe secretara sa pentru fantezii si omul chiar daca a fost refuzat prima oara seara, el tot se mai gandea la asta pentru viitor. Dimineata cand abia atunci si-a dat seama ca i-ai retezat toate sperantele de a relua asta in viitor ("insa daca se mai intampla imi dau demisia"), s-o fi gandit "Ba, de la asta sigur n-o sa obtin nimic din ce vreau eu in viitor, asa ca de ce sa ma mai complic cu ea. Angajez alta noua cu care fac ce vreau eu." Deci poate ca el s-a aratat jignit ca ai fi tu "o femeie rea", insa de fapt el abia atunci realizase ca nu va putea face nimic cu tine nici in viitor si a mers pe metoda cost-beneficiu - "mai bine o au afara pe asta si pun ce vreau eu in loc". E doar un prefacut invins.

| Sonia822 a răspuns (pentru Daniel323):

N-auzi ma ca a dat-o afara? tarane

| Daniel323 a răspuns (pentru Sonia822):

Nu a dat-o afara.Ea si-a scris demisia.Este diferit.
Cand iti scrii singura demisia iti pierzi toate drepturile. Daca seful iti desfacea contractul de munca indiferent de motiv se putea merge in instanta si castiga cu siguranta.
Cat despre educatia ta si modul de mahala in care te exprimi, ce sa zic? Edti o frustrata cu probleme la mansarda.

| Daniel323 a răspuns (pentru VictoriaMe):

1.Puteai sa-l refuzi in zeci de moduri.
2.Nu trebuia sa-ti dai demisia.

| iDarkness a răspuns:

Cel mai sigur ar fi sa te sfatuiesti cu un avocat, presimt ca vei avea ceva de castigat.

| Antopuff a răspuns:

Consulta un avocat ca nu e normal

| funnymind a răspuns:

Ai facut cerere de demisie cu preaviz, ai pierdut din start.
Se pare ca esti foarte prost pregatita pentru jobul asta si nu iti cunosti drepturile.
Un om bine pregatit profesional nu ajungea sa faca o postare de acest fel pe net. Absolut lamentabil.

| Sonia822 a răspuns (pentru funnymind):

Se pare ca prost (pregatit) esti tu, n-ai citit tot ce a scris.i-a zis sa plece, a gonit-o de tot, intelegi problema?

| Yuoia a răspuns (pentru funnymind):

Nu are nici o legatura pregatirea profesionala cu cunoasterea legilor. Apoi, la ea e un caz special. Probabil tu cunosti legile. Dar esti la fel de bine pregatit pentru munca pe care o depui? Sau nu-ti place munca. Faci smecherii doar sa iasa banul.