| Alex778o a întrebat:

Salut,sunt student in Londra la drept si as vrea sa intreb daca dupa terminarea studiilor in caz de as decide sa ma intorc in Romania as putea sa lucrez ca avocat direct cu diploma sau ar trebui sa mai urmez un curs de conversie (cat de lung ar fi)? Sunt constient ca dreptul roman nu bate cu cel englez dar nu cred ca diploma ar insemna 0 in Romania si ar trebui sa reiau universitatea de la inceput pentru o alta diploma.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate, avand in vedere criteriile si procedura pentru a ajunge avocat in Romania.
In primul rand va trebui sa obtii recunoasterea diplomei, vezi pe cnred.ro.
Apoi urmeaza intrarea in barou, stagiatura si apoi examenul de definitivat, vezi L.51/1995.

| Alex778o explică (pentru Ioandelasal):

Dar business management se poate?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Alex778o):

Da,dar tot trebuie facura recunoasterea diplomei.

| Alex778o explică (pentru Ioandelasal):

Si doar asta? Nu mai trebuiesc si alti pasi cum ar fi fost la drept nu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Alex778o):

Nu mai trebuie alti pasi, dupa ce este recunoscuta diploma te poti angaja, daca gasesti un loc de munca.

| Zuzu1991 a răspuns:

Nu stiu legile si regulamentele, dar dreptul, contabilitatea si inca, cateva chestii difera de la tara la tara
si nici nu prea inteleg cum ai putea sa le compari, in rrrrominica sa te judeci e ca si cum ai juca la zaruri, in Inglia VACILE de magistrati si avocati trebuie sa poarte peruci si haine ABSOLUT IMBECIL de penibil puerile cand se duc la judecata, iar asta nu e traditie, e pur si simplu imbcilitate, cum balarii sa iei in serios un clown?!?

| Alex778o explică (pentru Zuzu1991):

Dar business management as putea? Sau si asta difera?

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Alex778o):

Nu, afacerile difera doar vag de la tara la tara, si in general e numai relativ la cui si cata spaga trebuie sa dai, asta fiind singura diferenta reala