| Slv_Silviu_2000 a întrebat:

Salut, sunt un adolescent in varsta de 15 ani si sunt martor la un proces in dosarul : amenințarea (art.206 NCP ). Iar pe data de 19 iulie am primit o citatie cu stampila SEFULUI INSTANTEI. In citatie imi spune ca pe data de 22.08. 2017 trebuie sa ma prezint la proces, dar eu pe aceasta data ar trebui sa fiu plecat la vreo 4 ore distanta de casa. Dar in citatie scrie ca ma pot aduce ei cu mandat de aducere. Ce ziceți daca nu ma duc, primesc si ceva amenda? SUNT MINOR!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu te duc de prima data cu mandat, doar daca lipsesti o data, a doua oara te pot duce cu mandat si te pot amenda.