| Marjanovic_Alexandru_1998 a întrebat:

Tatal meu a fost sarb, a lucrat in Australia, a avut multi bani (4000 de dolari pe luna). A fost un tata ca oricare altul si nu m-a ajutat cu nimic si nesimtitul a si dat coltul si nu mi-a lasat nimic! Pot da in judecata o persoana decedata? Eu sunt baiatul lui.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa decesul tatalui mai ai doar un singur drept fata de el, respectiv dreptul la mostenire, bineinteles daca au ramas bunuri proprietatea lui. In rest nu mai ai nici un drept si n-ai de ce sa-l dai in judecata.

| mgtow a răspuns:

Nu ai sanse

| minrest a răspuns:

Poti sa mergi in Australia si, prevalandu-te de calitatea de fiu, sa ii pui o piatra noua pe mormant, iar pe acea piatra sa inscriptionezi mesaje denigratoare la adresa lui, in romana si sarba - cam ce ai scris si aici. Desi acest lucru este ilegal in Australia, autoritatile nu isi vor da seama, caci nu e in engleza. Ce zici?

| Marjanovic_Alexandru_1998 explică (pentru minrest):

De data asta te iert, dar data viitoare să nu te mai bagi în seamă dacă ești plictisit. Ia și fă-ți ordine în cameră mai bine decât să scrii chestii degeaba pe net

| Bizon95 a răspuns:

Sigur ca poti sa dai in judecata pe cine vrei tu
doar o mica problema, daca, castigi... CUM IL FACI SA PLATEASCA?!?

sau nu te-ai gandit asa de, departe

| Marjanovic_Alexandru_1998 explică (pentru Bizon95):

Pai asta am intrebat eu. Cum pot convinge legea ca el era dator sa ma ajute pe mine dupa ce m-a facut?

| Bizon95 a răspuns (pentru Marjanovic_Alexandru_1998):

1. nu exista lege impotriva oamenilor morti... SFARSIT (vezi pct 3)
2. exista legi cu referire la mosteniri, dar
3. nu ai zis nimic de mostenire, deci presupun ca vrei sa il faci PE EL sa plateasca, cum intentionezi sa faci asta?