| George00 a întrebat:

Salut, tocmai m-am inscris la scoala de soferi si pentru partea de legislatie ma gandeam sa folosesc codul rutier din 2007 pe care il detin deja insa as vrea sa stiu daca exista diferente majore fata de cel din 2012 si daca este recomandat sa il folosesc.
Multumesc!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista diferente foarte mari dar exista diferente. Codul rutier (OUG 195/2002) nu este din 2007, a fost republicat in 2006 iar Regulamentul de aplicare este din 2006. De la republicare si pana in prezent OUG 195/2002 si Regulamentul de aplicare au fost modificate prin 8 acte normative. Iti recomand sa cauti o carte din 2012, care sa contina cele 2 acte normative actualizate. Numai bine!

| ovidiu8msn a răspuns:

Exista, dar putine. Este buna si cea din 2007. Doar lucrurile minore se schimba, in rest legislatia namane aceiasi.

| Adelina2003 a răspuns:

Da..exista.Nu iti recomand sa il folosesti pentru ca o sa te incurci cand o sa fie nevoie.

| Georgian_Claudiu_1992 a răspuns:

Din anul 2007 nu s-au mai efectuat modificari in codul rutier. Il poti folosii cu incredere! Intreaba si profesorul cu care faci legislatia, iti va spune la fel