| claudiu02 a întrebat:

acum 2 zile i-am dat un pumn unui baiat, (amandoi suntem minori), acesta a sunat la politie, el are doar buza sparta, iar eu am primit o amenda de 500 de lei. A spus ca imi face plangere, el nu va scoate certificat medico-legal, pentru ca nu are semne si oricum buza aproape i-a trecut, vreau sa aflu ce pot pati daca imi face plangere, iar el nu are certificat medico legal? Este prima mea abatere, din cate stiu, pot primi o amenda penala sau dosarul penal sa nu fie procesat complet si sa fie inchis peste cativa ani.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Chiar daca iti face plangere penala si se ajunge sa fii judecat nu poti primi inchisoare sau amenda penala.
Minorii sub 14 ani nu raspund penal, cei intre 14-16 ani raspund penal doar daca se constata ca au avut discernamant. Impotriva tutturor minorilor se poate lua, de regula o masura educativa neprivativa de libertate, doar ca exceptie masura educativa poate fi privativa de libertate.
Conform Codului penal, citez:
"ART.113.Limitele răspunderii penale
(1) Minorul care nu a împlinit vârsta de 14 ani nu răspunde penal.
(2) Minorul care are vârsta între 14 şi 16 ani răspunde penal numai dacă se dovedeşte că a săvârşit fapta cu discernământ.
(3) Minorul care a împlinit vârsta de 16 ani răspunde penal potrivit legii.
  ART.114.Consecinţele răspunderii penale
  (1) Faţă de minorul care, la data săvârşirii infracţiunii, avea vârsta cuprinsă între 14 şi 18 ani se ia o măsură educativă neprivativă de libertate.
(2) Faţă de minorul prevăzut în alin. (1) se poate lua o măsură educativă privativă de libertate în următoarele cazuri:
  a) dacă a mai săvârşit o infracţiune, pentru care i s-a aplicat o  măsură educativă ce a fost executată ori a cărei executare a început înainte de comiterea infracţiunii pentru care este judecat;
  b) atunci când pedeapsa prevăzută de lege pentru infracţiunea săvârşită este închisoarea de 7 ani sau mai mare ori detenţiunea pe viaţă.
  ART.115. Măsurile educative
(1) Măsurile educative sunt neprivative de libertate sau privative de libertate.
1. Măsurile educative neprivative de libertate sunt:
a) stagiul de formare civică;
b) supravegherea;
c) consemnarea la sfârşit de săptămână;
d) asistarea zilnică.
2. Măsurile educative privative de libertate sunt:
a) internarea într-un centru educativ;
b) internarea într-un centru de detenţie.
  (2) Alegerea măsurii educative care urmează să fie luată faţă de minor se face, în condiţiile art. 114, potrivit criteriilor prevăzute în art. 74."

| minrest a răspuns:

Daca scoate certificat medico-legal pentru o buza sparta, ia de la parintii tai 5000 de lei la prima strigare, pentru impacarea partilor. Sa nu fie procesat complet dosarul penal? Vrei sa dai spaga pentru asta, sau cum? Procesarea incorecta a unui dosar penal constituie, ea insasi, fapta penala. Oricum, nu ii plang eu pe mardeiasi ca tine, va descurcati voi.

| claudiu02 explică (pentru minrest):

Stai linistit, nu e vorba de spaga aici, e vorba ca unui baiat care e major ii s-a facut dosar tot pentru un pumn si a ramas deschis cativa ani, iar dupa s-a inchis pe un motiv de genu "neprocesarea dosarului" adica politia de la noi nu a mai facut nimic, s-a pus prafu pe dosarul ala si gata

| minrest a răspuns (pentru claudiu02):

Pai sunt linistit; oricum poti sa stai linistit si tu, caci mare lucru nu patesti; ce iti spun este ca neprocesarea dosarului este o abatere grava, facuta de ofiterul de caz. Se intampla rar; de asta ma gandeam ca poate vrei sa faci ceva ca sa se intample. Cum altfel sa te bazezi pe asa ceva?

| Ineys a răspuns:

Iar i-ai dat ma? I-ai mai dat odata parca, daca nu ma insel.

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Salut!

In primul rand, nu se pune problema de pușcărie sau alte de astea. Esti minor deci prea multe nu se pot face. Pot primii părinții tăi amenda iar tu te poti alege cu un dosar. Nu te afectează cu ceva atata timp cat nu mai ai alte abateri. Sper sa se închidă insa peste cativa ani pentru ca toate instituțiile gen scoli, facultăți vad chestia asta. Ai grija. Daca te temi, sugerez sa iti iei un avocat. Nu este insa asa de serios.