| Mitza_Mihai_1997 a întrebat:

Acum 3 luni mi-a fost furat un modem din casa, am avut pe cineva suspect si i-am facut reclamatie la politie, dar du-pa 3 luni de zile, au inceput cercetarile si am fost chemat la sediul de politie pentru a face o plangere penala si subliniez SUSPECTEZ, dar du-pa ce am semnat, mi-a fost atrasa atentia ca imi poate face el mie reclamatie daca nu se dovedeste ca el a fost... Este adevarat? Daca da... care sunt sanctiunile?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este adevarat. Conform Codului penal, citez:
"ART.268.Inducerea în eroare a organelor judiciare
  (1) Sesizarea penală, făcută prin denunţ sau plângere, cu privire la  existenţa unei fapte prevăzute de legea penală ori în legătură cu săvârşirea unei asemenea fapte de către o anumită persoană, cunoscând că aceasta este nereală, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
  (2) Producerea sau ticluirea de probe nereale, în scopul de a dovedi  existenţa unei fapte prevăzute de legea penală ori săvârşirea acesteia de către o anumită persoană, se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
  (3) Nu se pedepseşte persoana care a săvârşit inducerea în eroare a  organelor judiciare, dacă declară, înainte de reţinerea, arestarea sau de punerea în mişcare a acţiunii penale împotriva celui faţă de care s-a făcut denunţul sau plângerea ori s-au produs probele, că denunţul, plângerea sau probele sunt nereale."

| Mitza_Mihai_1997 explică (pentru Ioandelasal):

Pai si daca se dovedeste ca nu este el si imi face mie reclamatie... ce consecinte sunt asupra mea?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Mitza_Mihai_1997):

Sper ca mi-ai citit raspunsul si ai vazut consecintele.
Fiind minor se poate lua impotriva ta o masura educativa neprivativa de libertate, dar numai daca sustii in continuare ca respectivul este de vina. Daca renunti la reclamatie nu patesti absolut nimic.

| ToțiPentruUnu99 a răspuns:

Nu cred, nu ar avea de ce pentru ca tu suspectezi si e normal asa deva...nu te ingrijora pentru ca nu este grav ce faci, tu vrei sa afli acea persoana... apropo, se scrie "dupa" nu "du-pa", ok? happy

| Mitza_Mihai_1997 explică (pentru ToțiPentruUnu99):

Da... scuze pentru greseala.
Si mai ales, sunt minor... am 16 ani

| ToțiPentruUnu99 a răspuns (pentru Mitza_Mihai_1997):

Chiar daca ai 16 ani, cred ca ai putea sta la inchisoare pentru putin timp(asa in general ma refer, nu la cazul tau), si poti primi sanctiuni si chestii chiar daca esti minor dar situatia asta mi se pare penibila in sensul ca tu ai putea sa patesti ceva, never happy