| Andri123 a întrebat:

Salut TPU! Acum 4 luni cica am fost luat de aparatul radar ca am depășit viteza legala. Mi-a venit acasă după 4 luni un proces ca să menționez dacă eu am fost sau nu șoferul. Ce este de făcut? Nu îmi aduc aminte ca am depășit viteza legala sau ca ei au fost staționati cu aparatul radar. Cat costa o contestație?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In nici un caz nu ti-a venit un proces-verbal de contraventie ci o citatie sa te prezinti la politie ca sa spui cine a condus in data si locul respectiv. Daca nu te prezinti vei fi amendat.
Pentru plangerea contraventionala taxa judiciara de timbru este de 20 lei.

| mi25 a răspuns:

Raspunde-le ca dupa 4 luni nu mai stii cine a fost soferul.
Contestatie nu ai la ce sa faci, deoarece este o intrebare doar. Contestatia o faci atunci cand iti vine procesul verbal de amenda. Unul din motivele contestatiei este tocmai acest lucru: nu ai de unde stii cine a condus atunci, iar amenda nu poate sa-ti vina ca proprietar al masinii, ci ca sofer(conducator auto).