| Mihai99182 a întrebat:

Salut TPU. Acum cativa ani am inceput sa joc la pariuri sportive si pot spune ca sunt pe +. Dar nu stiu cum sta treaba cu declaratia de venit la anaf, nu am facut o niciodata, ce se poate intampla?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se intampla nimic, firma de pariuri din Romania trebuie sa retina impozitul si sa-l vireze la bugetul de stat.
Doar daca joci la firme din strainatate atunci trebuie sa depui declaratie anuala cu castigurile la ANAF si iti vor comunica impozitul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai o sa iti vina instiintare in cutia postala cu care o sa poti sa iti faci cont pe spatiul privat virtual unde poti sa vezi instructiuni si iti trimiti declaratia unica. Asta vine nu stiu, la cativa ani dupa nedeclararea veniturilor. Dar vin dupa tine si pentru 80 de lei daca au timp liber

| Mihai99182 explică (pentru anonim_4396):

Deci sa nu imi bat capul daca nu primesc vreo citatie de la ei?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mihai99182):

Pai ba da. Ca daca primesti te pune sa faci in cateva zile

| FOG92 a răspuns:

Ce declaratie omule, ca se ia impozit cand retragi direct, nu se mai duce la niciun anaf de 2-3 ani cred

| intrebcenustiu a răspuns:

Nu trebuie sa faci niciodata declaratie pentru ca ti se ia comision automat atunci cand castigi si merge la stat