| Alynush95 a întrebat:

Acum doua zile am luat sala(examenul teoretic) (la scoala de soferi) si luna viitoare pe 29.08 urmeaza orasul (traseul)
Vreau sa stiu daca pot amana orasul (si cat timp il pot amana) pentru ca eu lucrez in Italia si trebuie sa ma intorc la munca... Il pot da in decembrie cand ma intorc? Multumesc mult...

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Testul practic il poti da in termen de maximum 1 an de la terminarea scolii de conducere. Il poti da in decembrie, daca nu depasesti acest termen.

| Alynush95 explică (pentru Ioandelasal):

Pai eu m-am inscris in scoala de soferi in luna ianuarie... Deci il pot da in dec nu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Alynush95):

Atunci poti sa-l dai linistit in decembrie, termenul se socoteste de la terminarea scolii si nu de la inscrierea la scoala.

| Alynush95 explică (pentru Ioandelasal):

Pai si trebuie sa fie cineva care sa mi-l amane in fiecare luna sau doar atunci cand te striga politistul pentru traseu si nu esti prezent te autoprogrameaza pentru luna viitoare automat si tot asa pana cand o sa fiu prezent, adica in dec...

| Alynush95 explică (pentru Ioandelasal):

?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Alynush95):

Nu te programeaza din oficiu, trebuie sa te programezi tu.

| Alynush95 explică (pentru Ioandelasal):

Pai si eu daca sunt plecat? ce fac? Altcineva nu mi-l poate amana?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Alynush95):

Am impresia ca nu vrei sa pricepi. Nu trebuie amanat neaparat, desi ar fi bine sa instiintezi ca nu te prezinti, datorita plecarii din tara. Te vei reprograma la reintoarcerea in tara.

| Alynush95 explică (pentru Ioandelasal):

Am inteles dar problemea e in felul urmator... Pe cine sa instiintez ca nu ma prezint? Ca aici nu inteleg? Pe instructor sau pe cine? (mentionez ca instructorul meu este plecat in Germania si nu pot da de el)

| Ioandelasal a răspuns (pentru Alynush95):

Poti instiinta serviciul de permise, pentru a programa pe altcineva in locul tau.