| Colorrrr a întrebat:

Salut TPU, am 15 ani si vreau sa trec de pe numele tatalui pe numele mamei, tatal nu este de acord, se poate si fara acordul lui? Daca da, cum? Tinand cont ca a fost in puscarie 3 luni prin 2015 pentru ca a violat-o minora de 16 ani si acum cateva zile a injurat-o pe mama prin mesaje.

Răspuns Câştigător
| Gabriel010 a răspuns:

Fara acordul tatalui poti sa-ti schimbi numele de familie doar prin instanta de judecata.

| Colorrrr explică (pentru Gabriel010):

Dar am vreo sansa sa si castig procesul?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Colorrrr):

Desi n-ai spus banuiesc ca parintii nu au fost casatoriti sau au divortat si tu stai cu mama ta, asa ca o sa castigi procesul.

| Colorrrr explică (pentru Ioandelasal):

Ok, mersi

5 răspunsuri:
| Yuoia a răspuns:

Degeaba iti schimbi numele daca ii mostenesti caracterul.
Mai bine ai grija la educatia ta.

| Gabriel010 a răspuns (pentru Yuoia):

De ce spui ca are un caracter rau? De unde stii lucrul asta? Mie mi se pare ok...