| anonim_4396 a întrebat:

Am 16 ani, si am o relatie la distanta cu o fata de 13 ani, intre noi sunt 3 ani si 1 luna diferenta. Ca minor, pot fi acuzat de corupere de minori/viol? Precizez ca au fost trimise nudes, dar nici unul nu le-am pastrat in telefon.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fapta ta nu constituie nici o infractiune, asa ca nu poti fi acuzat de nimic.
Doar daca ai fi facut publice fotografiile atunci puteai fi dat in judecata pentru afectarea dreptului la demnitate si a imaginii.

| darrio2007 a răspuns:

„Precizez ca au fost trimise nudes, dar nici unul nu le-am pastrat in telefon".
Esti sigur de asta?
Viol prin ce? Cu TeamViewer?

| mudokins78 a răspuns:

Da ce dracu minte ai si tu mai copile? Nu ai de terminat o scoala? Deja te gandesti la futareaala? Daca aia nu e cu mintea pe umeri, macar fi tu si gasesteti o fata de varsta ta sa fiti prieteni macar vreo doi ani si la urma poti sa te futti cat vrei! (A dracu generatie fara educatie, si ne mai intrebam de ce s-a intamplat ce s-a intamplat la Caracal)

| FreddieM a răspuns:

Ai grija ca nu prea e ok. Sigur ai realizat ca shimbul pozelor cu caracter nud al minorilore e infractiune. Daca te prinde politia postala esti pasibil de pedeapsa. Nici etic nu e corect, ar trebui sa stii asta, dar e mai grav ca e un copil. Grija mare ( la fetita ma refer), e prea mica sa o implici in asa joc mizerabil.

| Paulinovici a răspuns (pentru FreddieM):

Pai eu nu o obligasem. Am si dovezi cand i-am spus asta.

| AndreiGigg a răspuns (pentru Paulinovici):

Nu contează. Până fata nu ajunge la vârsta legală în tara respectiva (15 în România, 16 în mare majoritate a celorlalte țări) este illegal o relație, fie ea sexuala sau nu.

| mirceakitsune a răspuns:

Aww, cat de chiut e 2019

| Elinelaaaa a răspuns:

Nu, atat timp cat nu ai detinut relatii cu ea e okay. Poti fi cercetat penal, sa se ia masuri, sa platesti daune happy doar in cazul, in care ea nu depune plangere in potriva ta.

| Anonima32145 a răspuns:

Atata timp cat nu ai obligat-o sa le trimita nu cred ca ai ce pati. Cat despre viol mi se pare absurd... Adica daca ai avut contact sexual nu stiu ce sa iti zic, iar daca nu, esti safe teoretic.

| Paulinovici a răspuns (pentru Anonima32145):

N-am avut, si i-am zis ca nu o oblig daca nu se simte safe.