| qFloriN a întrebat:

am 16 ani si vreau sa plec in Italia, singur, fara insotitor. In legatura cu asta, ce acte trebuie mai exact sa am pentru a pleca, am inteles ca e vorba de o prcoura, aceasta unde o fac mai exact?
Multumesc.

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Ai nevoie de o declaratie notariala, nu de o procura! Declaratia trebuie facuta la un cabinet notarial NUMAI de catre parinti--- trebuie semnata de ambii parinti! Prin declaratie, parintii isi exprima acordul pentru calatoria ta si indica un insotitor major( personalul de bord de pe avion, tren sau soferul autocarului, dupa caz). daca vei intra pe site-ul Politiei de Frontiera, la "conditii de calatorie cetateni romani minori "vei gasi forma in care trebuie facuta declaratia.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai nevoie de acceptul in scris al ambilor parinti, dat la notar, si de un insotitor major. Insotitorul poate fi fie soferul autocarului sau vreun reprezentant al firmei de transport/turism sau echipajul de zbor in cazul avionului.

| mihai69 a răspuns:

Tu nu trebuie să faci nimic, ci părinții tăi. Ei trebuie să meargă (amândoi) la un notar și acesta să întocmească o declarație prin care ei numesc o persoană adultă care te va însoți de aici până la destinație. Acel adult trebuie să aibă asupra sa la frontieră, în afara acelei declarații, și o adeverință de cazier judiciar.