| MotoKatâr a întrebat:

Am 17 ani si daca unu de 20 ani s-ar lua de mine pe strada si m-ar lovii iar eu ca autoapărare aş folosi un Şpray Lacrimogen eu aş putea pății ceva daca el se duce la politie? Adica na e autoapărare.

21 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ai pati nimic, este un caz clar de legitima aparare, bineinteles daca poti dovedi ce-ai spus.
Conform Codului penal, citez:
"ART.18. Dispoziţii generale
  (1) Nu constituie infracţiune fapta prevăzută de legea penală, dacă există vreuna dintre cauzele justificative prevăzute de lege.
(2) Efectul cauzelor justificative se extinde şi asupra participanţilor.
  ART.19. Legitima apărare
(1) Este justificată fapta prevăzută de legea penală săvârşită în legitimă apărare.
  (2) Este în legitimă apărare persoana care săvârşeşte fapta pentru a înlătura un atac material, direct, imediat şi injust, care pune în pericol persoana sa, a altuia, drepturile acestora sau un interes general, dacă apărarea este proporţională cu gravitatea atacului.
  (3) Se prezumă a fi în legitimă apărare, în condiţiile alin. (2), acela care comite fapta pentru a respinge pătrunderea unei persoane într-o locuinţă, încăpere, dependinţa sau loc împrejmuit ţinând de aceasta, fără drept, prin violenţă, viclenie, efracţie sau alte asemenea modalităţi nelegale ori în timpul nopţii."

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Asculta de Ioandelasal! Este jurist de meserie.

| Parmalat a răspuns:

In general nu. Dar daca e alergic la spray lacrimogen si moare, sau se sperie si aluneca in fata masinii si moare (cazuri teoretice... sansele sunt mici), atunci se va deschide dosar penal pentru ucidere din culpa si vei fi cercetat penal.

Si daca se va dovedi ca ai actionat in circumstante de legitima aparare, nu va incepe urmarirea penala impotriva ta. Procurorul strange probe si hotaraste daca incepe sau nu urmarirea penala.

Daca cineva te intimideaza sau te loveste, mergi si depune plangere la politie.

Stiu ca politia nu face nimic, dar pe viitor - in caz ca esti pus in situatia sa te aperi de persoana respectiva - dupa aia vei merge la procuror si vei spune ca persoana respectiva te ameninta de mult timp si ai o plangere la politie depusa in sensul asta.

Te ajuta foarte mult in determinarea circumstantelor de legitima aparare.

| Kogaion a răspuns (pentru Parmalat):

Hai sa fim seriosi, la noi daca intra unu peste tine in casa si tu il omori, te baga la puscarie pentru omor, este un caz acum recent cu o femeie de 80 de ani care a intrat unu peste ea in casa si baba l-a omorat si acum are dosar penal si risca peste 5 ani de puscarie. Sunt multe asfel de cazuri cand intra un hot peste tine si iti e frica sa-l lovesti ca iti iei dosar penal.

| Kogaion a răspuns (pentru Kogaion):

Cazul despre care vorbeam:
http://adevarul.ro/......index.html

| Parmalat a răspuns (pentru Kogaion):

Si eu am vrut sa dau exemplu cazul ala, dar nu e acelasi context.

Baba n-a putut demonstra tentativa de viol, iar legitima aparare trebuie executata proportional cu intensitatea atacului. Deci daca ala iti da o palma, tu n-ai voie sa bagi cutitul in el. Trebuie sa raspunzi proportional: adica ii dai si tu o palma dupa care te retragi, strigi, cauti sa te pui la adapost.

Ori baba l-a batut pe ala cu cizma in cap pana cand n-a mai miscat.

Exista cazul Iovan in care doi hoti au intrat in casa peste om, noaptea, prin efractie, iar omul a luat pusca de vanatoare si l-a impuscat pe unul dintre ei in cap.

Atunci a fost considerata legitima aparare pentru ca omul nu stia daca hotii sunt inarmati, daca au cutit sau au pistol, cati hoti sunt etc... si a actionat in limitele legitimei aparari.

| MotoKatâr explică (pentru Parmalat):

Legea în românia este de cct rău de tot. Ei au logica asta proasta gen " Daca unu îmi dă un pumn, si eu trebuie sa-i dau tot un pumn", daca unu vine cu o bâtă sa ma lovească, eu tot cu o bâtă trebuie sa-l lovesc". Cum poti sa te gândesti tu ca un descreierat ataca un om bătrân pe strada si îi dă un pumn, si bătrânul o da mai poata sa îi dea si el. Hai sa fim seiosi

| Parmalat a răspuns (pentru MotoKatâr):

Asta e sistemul legal, nu e numai la noi. In toata Europa e la fel, de fapt e chiar mai rau.

Se face o analiza de context: cine era atacatorul, era cunoscut cu antecedente penale sau nu, era cunoscut scandalagiu sau nu, era beat sau nu la data faptelor, dupa aia se iau in considerare aspecte despre victima: varsta, stare de sanatate etc... dupa aia se iau in considerare aspecte despre situatie: ziua, noaptea, pe strada, la domiciliul victimei, intrare prin efractie, alte situatii - certuri mai vechi, datorii, razbunare etc...

Deci nu e chiar in alb si negru.

Dar asa simplist cum e prezentat cazul din intrebare (atacat si lovit pe strada, din senin) nu e nicio problema sa te aperi cu spray-ul lacrimogen. E un raspuns proportional fata de intensitatea atacului.

| Simpatic a răspuns:

Da, sprayul lacrimogen este portivit legii din categoria armelor interzise. La orice razie a politiei cei care au astfel de obiecte primesc dosar penal...deci folosirea lor este interzisa, asta e marea prostie...desi ele se comercializeaza fara probleme.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Simpatic):

Sunt foarte curios care este legea ce interzice spray-ul lacrimogen. Daca o stii spune-mi numarul si anul publicarii in M.Of.

| CuriousStuff a răspuns:

Daca se duce la politie si depune plangere si incepe un proces impotriva ta o sa te plimbi putin prin tribunal. Daca reusesti sa convingi ca el te-a atacat sau daca ai martori nu patesti nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de felul si gravitatea atacului exercitata asupra ta de catre individ. daca nu poti fugi/apara altfel, poti sa folosesti acel spray pentru a opri actul violent. daca esti in autoparare nu esti tras la rasăundere. daca ai provocat, da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De regula trebuie sa fie apararea proportionala cu atacul. Daca individul te-a impins putin, nu ii dai cu spray in ochi.

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect ceea ce a zis lavinia. In Romania legitima aparare nu este definita asa cum vine ea in celelalte tari democratice. Asta inseamna ca daca esti atacat cu parul nu poti raspunde cu toporul pentru ca nu este direct proportional cu atacul, ceea ce duce la transformarea victimei in atacator de cele mai multe ori...si implicit ajungi in instanta!
Deci numai spuneti prostii voi ceilalti ca nu patesti nimic daca dai cu spray lacrimogen, garcea stie sa aresteze si sa dea amenzi, el nu stie ce este autoapararea!

| Kogaion a răspuns:

In cazul in care nu sunt martori, cine o sa fie mai convingator, unul de 20 de ani fara nimic, sau unul de 17 ani care umbla cu spay lacrimogen la el? Nu te baza pe chestii din astea gen spay, rozeta, telescop, ca mai mult rau iti faci, daca nu sunt martori nu o sa-ti dea nimeni castig de cauza ca nu te-au auto-aparat, poate doar daca cel care te agreseaza are dosar penal.

| asdfq a răspuns:

Nu patasti nica

| user123654 a răspuns:

Dacă e autoapărare, bineînțeles că nu, wtf...

| Razvan1lol a răspuns:

Dacă se dovedește că ai avut acel spray, da. Din câte știu eu, este ilegal să ai așa ceva. Baftă.

| OmObisnuit a răspuns:

Ai mainile si picioarele amputate? Nu-i poti lovi zone sensbibile ca gatul, coastele, zona anghinala, ochii.

| OmObisnuit a răspuns:

O lovitura reusita in trunchi ii poate opri temporar respiratia (10-15 secunde), apoi ai 2 optiuni, ori in lovesi cu pumnul sau cu piciorul in cap (cel mai probabil se va apleca dupa lovitura in trunchi) ori fugi. Daca esti un scrilojit de 50 de kilograme mai bine stai si iti iei bataie, daca fugi te prinde cel mai probabil.

| GeorgiMar a răspuns:

La autoaparare nu prea are politia ce sa iti faca doar daca tu ai inceput primul