| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU
Am 17 ani și peste câteva zile plec in Bulgaria însoțit doar de tatăl meu.La vama am nevoie de procura și din partea mamei?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai nevoie de declaratia autentica a mamei si aceasta este valabila 3 ani de la data cand a fost data.

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E valabila trei ani procura.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

De fapt e valabila exact pentru perioada cu care este de acord parintele care a dat-o. 3 ani e perioada maxima pentru care o poate da, dar la fel de bine poate fi data si doar pentru o luna.

| anonim_4396 explică (pentru Holiday):

Sunt de acord dar ce natarau ar da la notar 50 de lei si sa nu puna perioada maxima?
Ca daca iar ai nevoie tot tu trebuie sa platesti alti bani.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

In unele cazuri, pentru a obtine acordul celuilalt parinte se duc negocieri dure. Iar celalalt cedeaza doar cat crede ca e necesar. Asta se intampla in general in cazul in care parintii minorului sunt despartiti, dar nu obligatoriu. Iar cel care are nevoie, va plati daca are nevoie de acord si peste cateva luni.

| MihaiSpeedster a răspuns:

Da

| Anonim7391 a răspuns (pentru MihaiSpeedster):

Dacă este făcută in 2020 mai este valida?

| MihaiSpeedster a răspuns:

Scrie în ea pentru ce perioadă e validă.

| readytofly a răspuns:

Minorul care călătorește însoțit doar de unul dintre părinți i se permite ieșirea din țară în următoarele situații:

dacă părintele însoțitor prezintă declarația celuilalt părinte din care să rezulte acordul acestuia cu privire la efectuarea de călătorii în străinătate, pentru o perioadă care să nu depășească 3 ani de la data întocmirii acesteia;

dacă părintele însoțitor face dovada faptului că minorul i-a fost încredințat sau că exercită singur autoritatea părintească în temeiul unei hotărâri judecătorești rămase definitivă ori în temeiul unei hotărâri judecătorești rămase definitivă pentru procesele începute cu data de 15 februarie 2013