| Ana2920 a întrebat:

Salut TPU! Am auzit că în Timișoara s-a pus o nouă regulă, să nu ținem animale de companie la bloc. Eu chiar vreau să țin animale în apartamentul meu. Se poate să pot păstra animale?

5 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

Daca e pe bune, cred ca aveti un primar cel putin KRETIN
putini vor renunta la pets, apoi vor primi amenzi, apoi vor da primaria in judecata
apoi toate afacerile colaterale, magazine de animale, veterinari, etc. vor da primaria in judecata

sau esti troll si atunci, da, asa e big grin

| Wr3nch a răspuns (pentru Zuzu1991):

Ca de obicei e o chestie scoasa din context. In cadrul unui proces din Timisoara, Curtea de Apel a decis ca ai nevoie de acordul vecinilor sa tii caine in bloc, ca latra si poate ii deranjeaza cand vor sa doarma. Unii, clasic, au citit doar titlul si au dedus ca gata, nu mai e voie cu animale la bloc. Articole proaste ca asta au agravat zvonul:

https://aflastiri.ro/......-asta.html

| romeo78 a răspuns:

Nu poți ține o grădină zoologică într-un apartament. 1, 2, maxim 3 animale de companie talie mică, mijlocie e de acceptat. Dar, indiferent cât ești de iubitor de animale, trebuie să ai bunul simț să respecți vecinii, să le respecți dorințele în materie de animale de companie.
Dar, ca în România, se pare că animalele au mai multe drepturi decât oamenii!

| Invictusman a răspuns:

În Timișoara s-o introdus și regula de a nu mai hrăni porumbei în centru ca îți iei amenda.
În Timișoara din când în când se mai încalcă unele reguli.
Timișoara e orașul rromilor.

| sdfsfsdfsdfsdf a răspuns:

Cred ca legea asta nu este numai pentru vecini, ci si pentru animalute in sine. majoritatea au nevoie de curte, cainilor de ex le trebuie spatiu.
mare lucru ca ii plimbi de 2 3 ori pe zi timp de 30 de min. intr o zi sunr 24 de ore. intelegeti?
multe animalute se simt sechestrate la bloc.