| eunumberone a întrebat:

Am auzit ca se poate da de permis si de la 17 ani si la 18 ani iti da permisul! E adevarat? Vreau sa stiu sigur! Explicati tot ce stiti!

Răspuns Câştigător
| Dxccube a răspuns:

Man, da este adevarat, te poti inscrie pentru permis cu doar 3 luni inainte de a implini 18 ani, dar testul il vei putea da la o saptamana dupa ce ai implinit 18 ani. Sunt insa masini pe care le poti conduce de la 16 ani si in Romania.

| eunumberone explică (pentru Dxccube):

Neee n-are nici un farmec sa mergi cu o masina din aia mica...alta treaba e cand mergi cu una normala...dar nah cred ca mai pot astepta un an. :/ asta e

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat, de unde ai auzit?
Conform OUG 195/2002 (Codul rutier), rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(4) Vârsta minimă pentru obţinerea permisului de conducere este de:
a) 16 ani împliniţi, pentru categoriile de vehicule AM, A1 şi B1;
b) 18 ani împliniţi, pentru categoriile de vehicule A2, B, BE, C1, C1E şi Tr;
c)20 de ani împliniţi, dacă persoana are o experienţă de cel puţin 2 ani de conducere a motocicletelor din categoria A2, sau 24 de ani împliniţi, pentru motocicletele din categoria A;
d) 21 de ani pentru categoriile de vehicule C, CE, D1 şi D1E, precum şi pentru triciclurile cu motor din categoria A;
e) 24 de ani pentru categoriile de vehicule D, DE, Tb şi Tv."
Poti sa faci scoala de conducere, cu 3 luni inainte de implinirea varstei minime, integral, respectiv atat orele de legislatie, cat si cele de conducere. In acest sens sunt prevederile art.29, alin.4 din Regulamentul de aplicare al OUG 195/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(4) Pot efectua cursurile practice de învăţare a conducerii unui vehicul pe drumurile publice şi persoanele care nu au încă vârsta minima prevăzută de prezentul regulament pentru categoria sau subcategoria din care face parte vehiculul respectiv, dar nu cu mai mult de 3 luni înainte de împlinirea acesteia sau, dacă urmează cursurile unei instituţii de învăţământ preuniversitar cu profil auto, nu cu mai mult de 1 an înainte de împlinirea vârstei."

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te poti inscrie la scoala de soferi la 17 ani si 9 luni, dar examenele le dai abia dupa 18 ani

| Dxccube a răspuns:

He he... Funda?winking laughing