| V3lCr0 a întrebat:

am citit ca se va baga o noua lege din octombrie cei care vor pica traseul la examen nu vor mai da inca odata sala, eu am luat sala astazi iar traseul il am in 17 noiembrie. daca il pic atunci o sa mai fiu nevoit sa dau inca odata sala si dupa aia pot pica traseul de cate ori vreau sau il pot pica de acuma?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este vorba de o noua lege ci de o modificare, printre altele, a art.12 din Ordinul MAI nr.268/2010, adusa prin Ordinul nr.97/2015, ce va intra in vigoare cu data de 5.10. 2015 si se va aplica celor care vor da testul teoretic dupa aceasta data.
Conform O.97/2015, citez:
"7. Articolul 12 se modifică şi va avea următorul cuprins:
  "Art. 12. - (1) Calificativul «admis» la proba teoretică permite susţinerea probei practice în perioada de valabilitate a cursului de pregătire teoretică şi practică prevăzută la art. 36 din Regulamentul de aplicare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice, aprobat prin Hotărârea Guvernului nr. 1.391/2006, cu modificările şi completările ulterioare. Pentru candidaţii prevăzuţi la art. 6 alin. (3), calificativul «admis» la proba teoretică este valabil un an de la data înregistrării acestora în aplicaţia informatică de examinare.
  (2) Candidaţii declaraţi «respins» la proba teoretică pot susţine o nouă examinare, cu achitarea taxei corespunzătoare, numai după o perioadă de cel puţin 15 zile de la data declarării ca «respins».
  (3) Candidaţii declaraţi «respins» la proba practică pot fi programaţi pentru susţinerea unei noi probe după o perioadă de cel puţin 15 zile, cu achitarea taxei de examinare şi prezentarea dovezii care atestă efectuarea a cel puţin 6 ore suplimentare de pregătire practică într-o şcoală de conducători auto autorizată. Modelul dovezii este prevăzut în anexa nr. 9.
  (4) Candidaţii care nu s-au prezentat la proba practică pot solicita programarea pentru o nouă probă oricând, dar nu mai târziu de un an de la absolvirea cursului de pregătire teoretică şi practică sau, după caz, de la data înregistrării acestora în aplicaţia informatică de examinare.
  (5) În cazul depăşirii termenului de un an de la data absolvirii cursului de pregătire teoretică şi practică, examinarea pentru obţinerea permisului de conducere este condiţionată de efectuarea unui nou curs de pregătire."

| Intruder19 a răspuns:

Exact. Daca ai ghinionul sa pici traseul si dai sala dupa 5 octombrie si pici iar la traseu nu o sa mai dai sala dar in cele 14 zile ce trebuie sa astepti esti obligat sa mai faci cursuri de condus si sa demonstrezi la traseu ca ai facut ore suplimentare.

| Anonimuserr a răspuns:

A fost şi la TV. Din 5 octombrie anul curent cine va lua examenul la sală şi va pica traseul (proba practică) nu va mai da sala din nou cum. Eu ştiu că din 5 octombrie este valabilă această lege. E foarte bine, de ce să repeţi un examen dacă l-ai luat. Să repeţi doar traseul până îl iei.

| Eastwood a răspuns:

Da, o sa ti se aplice si tie legea, daca vei pica!